Zmiany w prawie - dokonania rządu Belki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 17:10

Zmiany w kodeksach karnych i znowelizowana ustawa znacznie poszerzająca dostęp do zawodów prawniczych - to najważniejsze zmiany w przepisach, dokonane za rządu Marka Belki, za które odpowiada resort sprawiedliwości.

Zmiany w kodeksach karnych i znowelizowana ustawa znacznie poszerzająca dostęp do zawodów prawniczych - to najważniejsze zmiany w przepisach, dokonane za rządu Marka Belki, za które odpowiada resort sprawiedliwości.

    Ministrowi sprawiedliwości Andrzejowi Kalwasowi nie udało się przeforsować nowelizacji ustawy o adwokaturze w zakresie aplikacji prawniczych w wersji proponowanej przez rząd, a także projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla ubogich. Podobnie było w przypadku nowelizacji ustawy o prokuraturze, rozłączającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a także zakładającej m.in. kadencyjność kierowniczych funkcji na wyższych szczeblach w prokuraturze i jawności postępowań dyscyplinarnych.

    W minionej kadencji Sejmu przepisy Kodeksów: karnego, postępowania karnego i karnego wykonawczego, nowelizowano co najmniej kilkanaście razy (nie licząc przepisów przejściowych dotyczących prawa karnego zawartych w innych ustawach). W ostatnim roku, już w czasie gdy ministrem sprawiedliwości był Kalwas, Sejm znowelizował prawo karne zaostrzając kary za przestępstwa na tle seksualnym (w tym za pedofilię), a także wydłużając terminy przedawnień niektórych przestępstw (ta nowelizacja powstała na kanwie zagrożonej przedawnieniem sprawy Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego). Były to jednak nowelizacje poselskie,które rząd popierał.

    Resort sprawiedliwości za czasów Kalwasa pracował nad nowelizacją Kodeksu karnego wykonawczego, która wprowadzała kontrolę nad sprawcami niektórych przestępstw, skazanymi na karę ograniczenia wolności, a więc nie więzienia. Chodziło o wprowadzenie elektronicznych "bransoletek" do noszenia na ręce lub nodze przez sprawcę, któremu np. zabroniono zbliżać się do pewnych miejsc lub zakazano opuszczenia kraju czy miasta. Opracowany projekt nie wszedł w życie, bo Sejm nie zajął się nim uznając, że jest zbyt kosztowny.

    Najbardziej spektakularną porażką rządu Belki i Kalwasa było jednak uchwalenie przez Sejm nowelizacji ustawy o adwokaturze, dotyczącej dostępu do aplikacji prawniczych. W szerokie otwarcie prawniczych korporacji dla absolwentów prawa zaangażowali się posłowie PiS Zbigniew Ziobro i Przemysław Gosiewski, popierając projekt sformułowany przez stowarzyszenie absolwentów prawa "Fair Play". Zgodnie z nim, dostęp do aplikacji otwiera zdanie państwowego egzaminu wstępnego (a nie - korporacyjnego, jak chciał rząd), zniesione są limity dla naboru i wprowadzone są pewne ograniczenia korporacyjnej samorządności.

    Resort sprawiedliwości także sformułował projekt zmiany tej ustawy, ale nie tak radykalny - pozostawiał m.in. w rękach korporacji egzaminy na aplikacje. W Sejmie poparcie zyskał projekt nowelizacji popierany przez PiS, zaś rządowy został odrzucony. Po tym głosowaniu Kalwas rozważał nawet swoją dymisję.

    Ustawa zwana "prawem ubogich" także nie została uchwalona, choć Kalwas mówił o niej, że jest niekontrowersyjna". W wywiadzie dla PAP stwierdził, że nie wie, jakie przyczyny spowodowały, iż Sejm jej nie uchwalił. Sejmowa komisja sprawiedliwości, która zajmowała się projektem w pierwszym czytaniu, nie zakończyła swej procedury przed upływem kadencji. Członkowie komisji w nieoficjalnych wypowiedziach mówili, że ustawa nie zawiera błędów, jednak jest kosztowna dla budżetu, dlatego jej nie forsowano.

    W "spadku" swym następcom rząd Marka Belki pozostawia nowelizację ustawy o prokuraturze. Zarówno Kalwas, jak i jego poprzednicy - Grzegorz Kurczuk i Barbara Piwnik - opowiadali się za rozdzieleniem funkcji ministra i prokuratora generalnego. Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozdziału jest jednak Lech Kaczyński i politycy PiS, twierdzący, że prokuratura to istotny element polityki karnej, którą państwo powinno prowadzić. Nie wiadomo więc, w jakim zakresie nowy rząd zechce poprzeć nowelizację tej ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane