Zmieniają się zasady akredytacji doradców

Monika Niewinowska
17-02-2004, 00:00

PARP wprowadza zmiany w systemie akredytacji wykonawców usług doradczych dofinansowywanych z pieniędzy UE.

System akredytowanych wykonawców funkcjonował już w programach finansowanych z PHARE 2000 i 2001. Polega on na wyselekcjonowaniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wykonawców spełniających wymagania formalne oraz przyporządkowaniu ich, zgodnie z zakresem działalności, do programów pomocowych. Jednym z warunków uzyskania przez małe i średnie firmy dofinansowania w ramach tychże programów było korzystanie z usług akredytowanych wykonawców. Znalezienie się w ich gronie poprawiało więc pozycję rynkową firm doradczych.

Teoria i praktyka

Założenia systemu akredytacji były słuszne. Miał on gwarantować, że środki unijne zostaną przekazane na usługi dobre jakościowo i konkurencyjne cenowo. W praktyce system okazał się nie w pełni skuteczny. Kryteria udzielenia akredytacji były dosyć łagodne. Pierwotnie zarzucano bowiem PARP zakłócanie wolnej konkurencji na rynku usług doradczych. Agencja nie miała też żadnej władzy nad akredytowanymi jednostkami. Nie posiadała uprawnień do wyciągania konsekwencji w stosunku do firm postępujących w niewłaściwy sposób. A przykładów takich zachowań było bardzo wiele: zawyżanie cen usług objętych dotacją, świadczenie usług na niskim poziomie czy też sugerowanie potencjalnym klientom, że jest się jedyną firmą, której usługi objęte są dofinansowaniem unijnym.

— Agencja nie miała możliwości wyciągania konsekwencji wobec akredytowanych jednostek, system nie miał bowiem podstawy prawnej. Teraz sytuacja się zmieni, nowa ustawa o PARP zawiera bowiem regulacje dotyczące systemu akredytacji — mówi Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Większa dyscyplina

Jesienią 2003 r. PARP nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Doradców Gospodarczych. Efektem jest włączenie do systemu akredytacji kodeksu etyki zawodowej opracowanego przez SDG. Zmodyfikowane zostały również warunki udzielania akredytacji.

— Zmiany będą szły w kierunku łagodniejszych wymagań początkowych, natomiast większej kontroli w czasie wykonywanych usług po otrzymaniu akredytacji — informuje Mirosław Marek.

Na dalszy plan odsunięte zostały takie czynniki, jak wielkość obrotu firmy czy też wartość realizowanych projektów. Najistotniejsze dla komisji akredytacyjnej będą obecnie kwalifikacje ekspertów zatrudnionych w firmie doradczej. PARP oczekuje również polepszenia komunikacji między agencją i przedsiębiorcami korzystającymi z usług akredytowanych wykonawców.

— Wszystkie opinie przedsiębiorców na temat jakości czy ceny usług akredytowanych wykonawców są dla nas bardzo wartościowe — zapewnia Mirosław Marek.

Wszystkie działania podejmowane na rzecz nowego systemu akredytacji mają istotne znaczenie również w kontekście funduszy strukturalnych. Również tam wykonawców dotowanych usług będzie obowiązywała akredytacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zmieniają się zasady akredytacji doradców