Zmienność pozostaje podwyższona

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 02-12-2021, 10:27

Rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa z RPA po świecie i odnotowywanie nowych przypadków wymusiło w środę odpływ kapitału od ryzykownych aktywów.

Potwierdzenie pierwszego przypadku Omikronu w USA wystraszyło uczestników rynku. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się kolejną ponad 1% przeceną. Dodatkowo Powell powtórzył, że Fed może rozważyć szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej ze względu na wysoką inflację. Dziś jednak sentyment się poprawia, a główne indeksy odrabiają część strat. WHO jest zdania, że szczepionki prawdopodobnie będą dawały ochronę przed ciężkimi przypadkami Omikronu. Pojawiają się też kolejne głosy, że nowy wariant nie powinien być bardziej groźny od poprzednich, co wspiera scenariusz podkupowania dołków. Opublikowane wczoraj wyniki Beżowej Księgi, czyli obrazu amerykańskiej gospodarki widzianej oczyma Fed, wskazują, że aktywność utrzymywała się na umiarkowanym poziomie, a wzrost cen był powszechny przez zakłócenia w łańcuchu dostaw i ciasny rynek pracy. Mester z oddziału Fed w Cleveland podkreśliła wczoraj, że jest otwarta na szybsze ograniczenie tempa skupu aktywów, aby móc szybciej rozpocząć podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Notowania ropy pozostają w pobliżu 66 USD za baryłkę w oczekiwaniu na decyzję krajów OPEC+ dotyczącą limitów produkcyjnych. Ostatnie prognozy kartelu wskazywały, że uwolnienie części rezerw strategicznych przez największe gospodarki na czele z USA, przełoży się na wzrost nadpodaży ropy od początku 2022. W takim scenariuszu kartel może zdecydować się na wstrzymanie dalszego wzrostu produkcji, aby ograniczyć skalę nadwyżki, co byłoby działaniem wspierającym odbicie na rynku czarnego złota. W taki scenariusz wpisują się również ryzyka związane z rozprzestrzenianiem nowego wariantu koronawirusa i możliwość przywracania obostrzeń.

Na rynku walutowym kurs EURUSD pozostaje blisko 1.13, mimo jastrzębich komunikatów płynących z Fed. To w połączeniu z utrzymującymi się ryzykami przywracania restrykcji może jeszcze wesprzeć notowania amerykańskiej waluty. Opublikowany wczoraj listopadowy odczyt ISM dla sektora przemysłowego wzrósł do 61.1 pkt. z 60.8 pkt. odnotowanych w październiku. W górę poszedł także subindeks nowych zamówień. Pozytywnie zaskoczył również odczyt ADP i wzrost zatrudnienia o 534 tys. Kluczowe dla dolara dane opublikowane zostaną jutro. Solidny odczyt NFP w listopadzie powinien przypieczętować przyspieszenie normalizacji podczas grudniowego posiedzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane