Zmierzch live streaming?

ANITA GWÓŹDŹ
opublikowano: 03-04-2013, 00:00

Unijne prawo autorskie niewątpliwie jest korzystne dla twórców. Co więcej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyjątkowo czujnie stoi na straży ich uprawnień, a ostatnio po raz kolejny opowiedział się za silną ochroną praw autorskich, tym razem podkreślając wyłączne uprawnienie autorów do zezwalania lub zakazywania wszelkich publicznych udostępnień ich utworów. Wyrokiem z 7 marca 2013 r. TSUE w sprawie C-607/11 ITV Broadcasting Ltd. i inni przeciwko TVCatchup Ltd. uznał retransmisję naziemnego przekazu telewizyjnego w internecie za jego publiczne udostępnienie. Kwalifikacja ta pociąga za sobą dalsze konsekwencje, gdyż rodzi konieczność uzyskania zezwolenia autorów utworów na ich retransmisję, w tym na ich rozpowszechnienie w sieci.

Orzeczenie zapadło w sprawie przeciwko brytyjskiej spółce, której działalność polega m.in. na nadawaniu w internecie „na żywo” niekodowanych przekazów telewizyjnych. Usługa została ograniczona terytorialnie do Wielkiej Brytanii i do odbiorców posiadających ważny abonament telewizyjny. Mimo to brytyjscy nadawcy telewizyjni, otrzymujący wynagrodzenie z tytułu abonamentu, wytoczyli powództwo, podnosząc naruszenie przez TVCatchup przysługujących im praw autorskich. High Court of Justice zwrócił się o wsparcie do TSUE, przedkładając pytanie prejudycjalne w celu rozstrzygnięcia, czy TVCatchup dokonuje publicznego udostępnienia w rozumieniu przepisów unijnych, kiedy retransmituje w sieci przekazy skierowane do osób, które byłyby uprawnione do odbioru oryginalnego przekazu przy wykorzystaniu telewizorów lub przenośnych komputerów.

TSUE jednoznacznie stwierdził, iż twórcy mają wyłączne prawo zezwalania na wszelkie publiczne udostępnienia ich utworów. W sytuacji, w której utwór (np. film, serial czy też program sportowy) jest wielokrotnie udostępniany, to każda transmisja lub retransmisja tego utworu z wykorzystaniem szczególnego technicznego sposobu przekazu musi uzyskać indywidualne zezwolenie jego autora. Retransmisja przekazu telewizyjnego w sieci jest dokonywana na podstawie przekazu, który technicznie różni się od pierwotnego sposobu udostępnienia, co więcej internetowa transmisja jest niewątpliwie skierowana do nieokreślonej liczby potencjalnych odbiorców. Ze względu na powyższe, internetowa retransmisja nie może zostać zwolniona z konieczności uzyskania indywidualnego zezwolenia autora na publiczne udostępnienie jego utworu, bez względu na to, czy odbiorcy takiej retransmisji mogą dzięki ważnemu abonamentowi telewizyjnemu zgodnie z prawem odbierać transmitowany w internecie przekaz w swoich odbiornikach telewizyjnych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Omawiane orzeczenie niewątpliwie nie wróży najlepiej podmiotom, których działalność skupia się jedynie na udostępnianiu w sieci przekazów nadawców telewizyjnych czy też radiowych i które nie występowały dotychczas o zezwalanie na retransmisje do ich nadawców. Równocześnie nie jest także dobrą przepowiednią dla wielbicieli internetowego live streamingu, których w dobie społeczeństwa internetowego jest coraz więcej, a którzy mogą odczuć ograniczenie w ofercie usług podmiotów retransmitujących medialne przekazy w sieci.

ANITA GWÓŹDŹ

prawnik w Kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANITA GWÓŹDŹ

Polecane