ZMPSiŚ sprzedał 45 proc. udziałów Drobnica-Port Szczecin

07-02-2007, 21:48

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał warunkową umowę sprzedaży pakietu 3167 szt., tj. 45% udziałów w spółce Drobnica - Port Szczecin Sp. z o.o.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał warunkową umowę sprzedaży pakietu 3167 szt., tj. 45% udziałów w spółce Drobnica - Port Szczecin Sp. z o.o.

Podpisanie umowy stanowi realizację zapisów ustawy o portach i przystaniach morskich nakazującej podmiotom zarządzającym portami sprzedaż udziałów w spółkach eksploatacyjnych. W ten sposób, oddzielona zostaje sfera zarządzania portami od sfery eksploatacji.

2.06.2006 ogłoszono zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży pakietu udziałów spółki Drobnica-Port Szczecin Sp. z o.o. Na ogłoszenie odpowiedziało 4 potencjalnych oferentów: Rhenus Port Logistics Sp. z o.o., PCC Rail SA, Konsorcjum Finansowe Drobnica Port Szczecin i Fast Terminals Sp. z o.o.

Po przeanalizowaniu wszystkich złożonych ofert jako potencjalnego nabywcę udziałów wyłoniono Konsorcjum Finansowe Drobnica-Port Szczecin.

Jednak zgodnie z zapisami umowy spółki Drobnica-Port Szczecin każdy podmiot będący już udziałowcem spółki posiada prawo pierwszeństwa w nabyciu jej udziałów. Z tego prawa skorzystała firma PCC Rail SA, która posiada 79 udziałów w spółce Drobnica-Port Szczecin Sp. z o.o., co stanowi 1,2% udziałów w kapitale zakładowym. Przeniesienie prawa własności nastąpi po podjęciu stosownych uchwał przez rady nadzorcze Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz PCC Rail SA. Po transakcji udział PCC Rail SA w kapitale zakładowym spółki Drobnica-Port Szczecin Sp. z o.o. wyniesie 46,2%.

Umowa obliguje nabywcę do utrzymania wielkości zatrudnienia oraz zarobków na dotychczasowym poziomie. Nabywca zobowiązany jest także do dbałości o rozwój spółki oraz jej dokapitalizowanie, co w przypadku spółki Drobnica-Port Szczecin ma niebagatelne znaczenie.

BOT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZMPSiŚ sprzedał 45 proc. udziałów Drobnica-Port Szczecin