Znać Fed lepiej niż sam Fed

Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
25-02-2015, 09:48

W środę przedstawiciele banków centralnych przejmują wodze w kalendarium makroekonomicznym przy niewielkim udziale danych, z których uwagę przykuwa jedynie sprzedaż nowych domów z USA.

W styczniu sprzedaż ma spaść do 470 tys. z 480 tys., jednak spadek jest związany z trudną pogodą w poprzednim miesiącu i nie powinna być brana jako wyznacznik słabnącego popytu. Prezes Fed Janet Yellen ma dziś drugie wystąpienie w Kongresie (16:00), tym razem przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie zapewne powtórzy to samo, co zaprezentowała wczoraj w Senacie. Jej wczorajsze komentarze sugerują, że bank centralny przygotowuje się do porzucenia frazy „cierpliwości” w procesie normalizacji polityki pieniężnej, jednakże Yellen bardzo ważyła słowa i nie chciała się zobowiązać do konkretnego terminu. Decyzja o starcie podwyżek pozostaje zależna od kolejnych danych makro z gospodarki, ale najpierw Fed zmieni język komunikatu, by potem dokonać podwyżki. To sugeruje, że podwyżka może nastąpić już w kwietniu, choć czerwiec w dalszym ciągu pozostaje najbardziej prawdopodobny. Rynek jednak stara się być mądrzejszy od Fed, sceptycznie podchodzi do normalizacji polityki w pierwszej połowie roku, prawdopodobnie sądząc, że sytuacja w gospodarce ostatecznie zmusi Fed do odroczenia podwyżki. USD znalazł się pod presją po wstępnych wzrostach i powraca do konsolidacji w oczekiwaniu na kolejne sygnały w gospodarce. Następny ważny raport to dane o zmianie zatrudnienia za luty, które poznamy 6 lutego.

Sprzedający dolara kanadyjskiego mocno sparzyli się wczoraj na wystąpieniu prezesa Banku Kanady Poloza. Wygląda na to, że bank pozostaje w nastawieniu wait-and-see, czekając na kolejne dane z gospodarki. Ponadto bank zdaje się uważać, że rynek ropy naftowej przeszedł do korekty wcześniejszych spadków. Takie nastawienie umniejsza szanse, choć jeszcze nie wyklucza (jeśli w międzyczasie dane o CPI i PKB rozczarowują), na marcową obniżkę stóp procentowych. Rynek stopy procentowej jeszcze wycenia przyszłotygodniowa obniżkę o 18 pb, więc „odwijanie” tego nastawienia może dalej wspierać CAD.

Prezes ECB Mario Draghi będzie dziś przemawiał przed Parlamentem Europejskim (17:30) w przededniu uruchomienia programu skupu aktywów, który ma się zacząć w przyszłym miesiącu i potrwać co najmniej do września 2016 r. Nie oczekujemy, aby Draghi przedstawił świeże informacje dotyczące programu QE, jednak uwagę mogą przyciągnąć komentarze dotyczące Grecji, szczególnie kiedy ECB ma zamiar przywrócić pełny dostęp od finansowania dla greckich banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Znać Fed lepiej niż sam Fed