Znacząca poprawa nastrojów

Tadeusz Stasiuk, pb.pl
opublikowano: 21-12-2011, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po porannych spadkach będących reakcją na poniedziałkową przecenę na Wall Street kolejne godziny wtorkowej sesji przyniosły poprawę nastrojów na europejskich giełdach. Przyczyniły się do tego dwa czynniki. Pierwszym były dane o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców (indeks IFO wzrósł w grudniu, a analitycy przewidywali spadek), drugim zaś wyniki przetargu na hiszpańskie bony skarbowe (znacząco spadły rentowności). Handlujących wspierały zwyżkujące kursy kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd, a następnie „zielony” start rynku kasowego.

Z poprawy nastrojów najbardziej cieszyli się akcjonariusze instytucji finansowych. O ponad 3 proc. rosły kursy takich gigantów, jak UniCredit, BNP Paribas czy Intesa Sanpaolo. Spekulacje o możliwym przejęciu przed Saudi Basic Resources i DuPont podbijały notowania Arkemy, spółki chemicznej, której wycena jest znacznie niższa od konkurentów.

Spadał natomiast kurs papierów AstraZeneca. Brytyjski potentat farmaceutyczny oczekuje, że wskaźnik EPS na koniec czwartego kwartału będzie kształtował się w dolnych granicach wcześniej określonych widełek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, pb.pl

Polecane