Znacznie zmalały przychody Fasingu

Tomasz Furman
opublikowano: 09-07-1999, 00:00

Znacznie zmalały przychody Fasingu

Pierwszy kwartał 1999 roku Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing z siedzibą w Katowicach zamknęła stratą netto wynoszącą 1,5 mln zł. W analogicznym okresie roku ubiegłego spółka była w stanie wykazać jeszcze niewielki zysk wynoszący 0,1 mln zł.

W pierwszym kwartale tego roku znacząco spadły również przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów Fasingu — z 16,9 mln zł do 9,9 mln zł. Spółka w komentarzu informacyjnym dołączonym do raportu bieżącego podaje, że przyczyną tego stanu rzeczy jest słaba kondycja finansowa i spadek popytu na jej wyroby. Dodatkowo rosnąca konkurencja na rynku przyczynia się do obniżania cen zbytu produktów oferowanych na przetargach.

Na działalność przedsiębiorstwa najbardziej wpływa zapewne trudna sytuacja w górnictwie, gdyż głównymi odbiorcami spółki są kopalnie i kamieniołomy. Tendencja spadkowa przychodów i zysków zdaje się pogłębiać, o czym mogą świadczyć wyniki finansowe z lat poprzednich i prognoza zarządu na rok bieżący.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki podjęło uchwałę w sprawie pokrycia straty netto za 1998 rok (wartości 15 mln zł) z kapitału zapasowego. Akcjionariusze wyrazili również zgodę na zbycie nieruchomości fabrycznych w formie sprzedaży lub wniesienia aportem do spółki zależnej Transfas sp. z o.o.

Fasing skupuje udziały pracownicze spółek zależnych m.in. Fasing-MOJ i Transfas w celu ułatwienia ich sprzedaży inwestorowi strategicznemu.

Na ostatnim WZA ponad 5 proc. głosów dysponowali XI NFI (43,97 proc.) i Skarb Państwa (16,82 proc.).

Fasing jest jedną z 25 kwotowanych dziś na CTO spółek. W obrocie pozagiełdowym znajdują się wszystkie wyemitowane akcje, czyli 3,1 mln sztuk. Przy średniej cenie, po jakiej były zawierane transakcje tymi walorami na początku lipca 1999 r., wynoszącej 2,40 zł, wartość rynkowa Fasingu wynosiła 7,45 mln zł, wobec 41,4 mln zł wartości księgowej. Jednak co charakterystyczne dla kwotowań spółki, wartość obrotów kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Znacznie zmalały przychody Fasingu