Znaki zapytania w IP Box

opublikowano: 15-04-2019, 22:00

Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości przedsiębiorców związane ze zmianami w PIT i CIT. Resort opublikował projekt objaśnień.

Przedstawiciele biznesu, którzy uzyskują dochody z praw własności intelektualnej, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. To rozwiązanie, które ma zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia działalności B+R w Polsce, obowiązuje już od początku roku.

— Wraz z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących IP Box pojawiło się wiele wątpliwości ze strony przedstawicieli biznesu dotyczących tego, w jaki sposób należy stosować obowiązujące przepisy. W odpowiedzi na ich uwagi, zgłaszane na początkutego roku, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień — mówi Anna Zaleska, starszy menedżer w Crido.

Wyjaśnia, że wspomniany projekt doprecyzowuje cel preferencyjnej stawki.

— Ministerstwo Finansów podaje m.in. przykłady sposobów rozliczania straty z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czy opodatkowania dochodu z tego prawa w przypadku grupy kapitałowej — wylicza Anna Zaleska. Niestety, objaśnienia resortu nie odnoszą się do wszystkich kwestii zgłaszanych przez przedsiębiorców. Stanowią jednak — zdaniem starszego menedżera w Crido — istotny krok ułatwiający przedstawicielom biznesu korzystanie z mechanizmu IP Box. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnych rozwiązań podatkowych, musząprowadzić działalność B+R związaną z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem własności intelektualnej. Firma powinna podejmować je systematycznie i wykorzystywać zasoby wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Badania naukowe — jak tłumaczy Anna Zaleska — dzielą się na podstawowe i aplikacyjne.

Pierwsze obejmują prace empiryczne lub teoretyczne i nie muszą mieć zastosowania komercyjnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku badań aplikacyjnych. Ich celem jest zdobycie wiedzy i umiejętności oraz opracowanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów i usług. Do 10 maja innowatorzy mogą przesyłać kolejne zastrzeżenia do projektu na adres: ipbox.konsultacje@mf.gov.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy