Znalazły się dodatkowe środki

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 25-09-2006, 00:00

Są nowe możliwości wsparcia dla przedsiębiorców. Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać 680 mln zł na inwestycje.

Istotne dla małych i średnich przedsiębiorstw decyzje zapadły podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego Sektorowy Program Operacyjny — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP). Dzięki zmianom w programie dodatkowe 680 mln zł trafi jeszcze w obecnej perspektywie finansowej, tzn. do końca 2008 r., do polskich małych i średnich firm. Ta decyzja na pewno bardzo ucieszy przedsiębiorców, ponieważ to właśnie działania wspierające inwestycje w sektorze małych i średnich firm dotychczas cieszyły się zdecydowanie największym powodzeniem.

Prezent dla mniejszych

O dofinansowanie inwestycji firmy będą mogły się starać w ramach poddziałania 2.2.1 „Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji”. Chociaż poddziałanie to zostało uruchomione już wiele miesięcy temu, to dopiero teraz małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały szansę na dotację. Dotychczas bowiem kryteria oceny wniosków sprzyjały dużym firmom. Było to naruszeniem wytycznych Brukseli, według których do mniejszych firm miały trafiać aż dwie trzecie całości środków, za co Komisja Europejska (KE) skrytykowała polski rząd. Decyzja Komitetu Monitorującego SPO WKP o zmianie kryteriów i przekazaniu 680 mln zł małym i średnim przedsiębiorstwom ma wyrównywać proporcje w podziale środków oraz złagodzić niepokój KE.

Poddziałanie 2.2.1. jest drugim programem, w ramach którego mniejsze firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie na inwestycje. Dotychczasowe działanie 2.3 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w związku z czym ostatnia runda naboru wniosków odbyła się jeszcze w ubiegłym roku.

— Potrzeby inwestycyjne polskich przedsiębiorstw są bardzo duże. Prawie 700 mln zł oczywiście nie wystarczy dla wszystkich, ale na pewno będzie dużym zastrzykiem finansowym dla tego sektora — uważa Przemysław Sulich, prezes firmy doradczej A1 Europe.

Zasady przyznawania wsparcia w ramach poddziałania 2.2.1 nie będą jednak dokładnie takie same, jak przy działaniu 2.3. Podstawowymi kryteriami oceny mają być innowacyjność oraz tworzenie nowych miejsc pracy. W działaniu 2.3 te czynniki nie były aż tak istotne.

— Ponadto różnica dotyczy wysokości dofinansowania. W poddziałaniu 2.2.1 nie będzie górnej granicy kwoty wsparcia, jednak dotacja nie może być mniejsza niż 500 tys. zł — mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego, przwodniczący Komitetu Monitorującego SPO WKP.

Przekonuje on również, że kryteria wyboru projektów będą znacznie bardziej przejrzyste i obiektywne.

— Przedsiębiorca będzie mógł sam obliczyć, jaką ilość punktów otrzyma. W działaniu 2.3 mimo wszystko wiele zależało od oceny urzędnika — twierdzi Tomasz Nowakowski.

Czy zdążą?

Jednak, ponieważ wszystkie projekty muszą być rozliczone przed końcem 2008 r., zachodzi obawa, czy przedsiębiorcy zdążą z przeprowadzeniem swoich inwestycji. Pierwszy nabór wniosków planowany jest bowiem dopiero na początek przyszłego roku.

— Ten okres może nie wystarczyć. Należy pamiętać, że wiele miesięcy zajmie rozpatrzenie wniosków oraz końcowe rozliczenie projektów. Co więcej, zanim przedsiębiorca rozpocznie inwestycje, często bardzo długo czeka na pozwolenie na budowę lub inne decyzje urzędników — mówi Przemysław Sulich.

Wiceminister Tomasz Nowakowski przekonuje jednak, że beneficjentom czasu nie zabraknie.

— Nie będą to aż tak duże projekty, żeby przedsiębiorcy mieli problem z dotrzymaniem terminu. Ponadto wszelkie zasady dotyczące ubiegania się o wsparcie z tego poddziałania zostaną ogłoszone już w październiku 2006 r., więc potencjalni beneficjenci będą mieli czas, aby się dobrze przygotować — zapewnia wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu