Znani producenci ułatwiają zakup

Artur Niewrzędowski
13-11-1998, 00:00

Znani producenci ułatwiają zakup

Koncerny coraz częściej oferują leasing samochodów poprzez swoje spółki

DOBRY RYNEK: Dzięki leasingowi wiele firm uzyskuje szybki i efektywny dostęp do specjalistycznego sprzętu, który ze względu na cenę w wielu przypadkach jest nieosiągalny — stwierdza Jan Michalik z Volvo Truck Finance Poland. fot. Grzegorz Kawecki

Do najszybciej rozwijających się w Polsce spółek leasingowych, będących własnością koncernów samochodowych, należy Mercedes- -Benz Leasing Polska. Coraz więcej producentów aut decyduje się na zaoferowanie klientom takich usług. Do Mercedesa, Forda, Volvo i Volkswagena wkrótce dołączą inni.

Co trzeci Mercedes kupiony w Polsce w 1997 roku trafił do użytkownika w drodze leasingu. Do końca września 1998 roku Mercedes-Benz Leasing Polska zawarł 4073 umowy o wartości ponad 400 mln zł. Inne światowe koncerny nie zostają w tyle. Swoje firmy leasingowe mają również Volkswagen, Volvo oraz Ford.

— Nasz bank i spółka leasingowa są żywo zainteresowane rozwijaniem działalności w Polsce. Rynek motoryzacyjny w tym kraju należy do dziesięciu najważniejszych w Europie — stwierdza Torsten Zibell, członek zarządu Volkswagen Bank Polska.

Tajemniczy Ford

Koncern Volvo jako pierwszy w Polsce zaczął 4 lata temu świadczyć usługi finansowe. Volvo Truck Finance Poland zawarło do tej pory około 1600 umów lea-singowych. Przedstawiciele firmy twierdzą, że co roku odnotowują wzrost liczby transakcji. W ciągu dziewięciu miesięcy 1998 roku spółka zawarła 600 umów.

— Jesteśmy obecni z ofertą leasingową we wszystkich ważnych miejscach na świecie, a Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków. Poprzez leasing stwarzamy klientom szybki i tani dostęp do naszych pojazdów — stwierdza Jan Michalik, prezes Volvo Truck Finance Poland.

Spółki bankowa i leasingowa Volkswagena przez kilka miesięcy działalności zawarły około 800 umów. Natomiast Ford Credit Poland, który działa od lipca 1997 roku, zasłaniając się tajemnicą handlową nie chce ujawnić liczby transakcji.

— Od pierwszego września liczba umów leasingowych zawartych przez naszą firmę wzrosła prawie dwukrotnie — stwierdza lakonicznie Jacek Wacławiak, koordynator ds. leasingu.

Oferta w pakiecie

Volkswagen Leasing Polska oferuje w leasingu samochody marek: Audi, Seat, Skoda i Volkswagen. Oferta koncernu jest skierowana do firm zainteresowanych szybką wymianą używanych pojazdów na nowe. Volkswagen, jako jedna z nielicznych firm, oferuje możliwość włączenia składki ubezpieczeniowej w zakres leasingu. Ford Credit Poland proponuje leasing samochodów dostawczych. Volvo sprzedaje w tym systemie przede wszystkim ciężarówki, pojazdy specjalistyczne oraz samochody osobowe o ładowności powyżej 500 kg, również homologowane na ciężarowe. Mercedes-Benz Leasing Polska oferuje m.in. pojazdy kombi klasy C oraz E, które uzyskały świadectwa homologacji (klasyfikujące je jako pojazdy użytkowe), najpopularniejsze pojazdy dostawcze — Vito i Sprinter, a także ciężarówki.

— Prowadzimy jedynie leasing samochodów użytkowych, gdyż ten system finansowania w przypadku pojazdów osobowych w Polsce nie jest opłacalny ze względów podatkowych — podkreśla Heinrich Weber, prezes Mercedes-Benz Leasing Polska.

Firmy leasingowe, oferujące swoje samochody, zamierzają założyć w naszym kraju również inni importerzy. Rosnąca popularność takich transakcji oznacza, że w Polsce już niedługo rozwinie się rynek aut używanych, sprzedawanych przez producentów. Niektórzy dealerzy (np. Mercedes) nie oferują bowiem klientom wykupu leasingowanych przez nich pojazdów.

Artur Niewrzędowski

PROBLEMY Z PRAWEM: Dziwię się, że polskie prawodawstwo nie sprzyja leasingowi samochodów osobowych — mówi Heinrich Weber z Mercedes-Benz Leasing Polska. fot. Tomasz Zieliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Znani producenci ułatwiają zakup