Znany inwestor oskarżony

opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Michał D., główny bohater tzw. afery Optimusa, stanie przed sądem pod zarzutami karalnej niegospodarności na prawie 20 mln zł i prania pieniędzy.

Optimus, Calatrava Capital, Mewa, PC Guard, Imagis, Genesis Energy, Chemoservis-Dwory, Mostostal Export. Te spółki, znane z Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) i NewConnect łączy to, że przez liczne naruszenia obowiązków informacyjnych zostały z parkietu wyrzucone bądź ich notowania były zawieszane. A także osoba Michała D., który — zazwyczaj nieformalnie i z tylnego siedzenia — był jednym z rozdających karty w każdej z ośmiu firm. Przypadek Mostostalu Export (ME) doprowadził go właśnie na ławę oskarżonych. Usiądzie na niej nie po raz pierwszy.

Kupić za 15,5 tys. zł

Na rynku kapitałowym Michał D. pojawił się w 2006 r., zostając znaczącym akcjonariuszem i szefem rady nadzorczej firmy informatycznej Optimus. Doszło do tego w takich okolicznościach, że zajęła się nimi prokuratura, a tzw. sprawa Optimusa zyskała miano jednej z najgłośniejszych afer w historii GPW. Po tamtych wydarzeniach, do dziś prawomocnie nierozliczonych, kontrowersyjny biznesmen nie zrezygnował z giełdy. Przy inwestycjach zaczął jednak korzystać z zapewniających anonimowość cypryjskich wehikułów i licznych współpracowników, często zasługujących na miano „słupów”.

Zdaniem prokuratury podobnie było w przypadku ME. Śledczy przedstawili Michałowi D. dwa zarzuty. Pierwszy to tzw. karalna niegospodarność na 19,3 mln zł przy niekorzystnej sprzedaży w listopadzie 2014 r. nieruchomości należącej do spółki Pod Fortem-2 (PF-2) z grupy ME. A drugi to wypranie między grudniem 2014 r., a grudniem 2015 r. 26,5 mln zł, pochodzących z tej oraz innych transakcji.

— W całości kwestionuję oskarżenie oparte na nieprawdziwych zarzutach. Będę udowadniał swoją niewinność na etapie postępowania sądowego — ucina Michał D.

Prokuratorzy nie mają wątpliwości, że to on stał za powołaniem do zarządu PF-2 w listopadzie 2014 r. swych współpracowników Jacka M. i Piotra S. A następnie polecił im udzielić kolejnemu ze znajomych Przemysławowi B. pełnomocnictwa do sprzedaży należącej do PF-2 działki w Krakowie o powierzchni prawie 8 hektarów. Ten ostatni sprzedał ją spółce Hosta Enterprise, kontrolowanej przez Michała D. za 18 mln zł. Tyle że Hosta zapłaciła… 15,5 tys. zł.

Sprzedać za 16,5 mln zł

W 2015 r. wierzytelność wobec Hosty zamieniono na obligacje, a potem udziały kolejnej spółki ze stajni Michała D., Seleme Enterprise. Papiery tej firmy nie przedstawiały jednak jakiejkolwiek wartości i dlatego również tę czynność zarządu PF-2 śledczy uznali za karalną niegospodarność. Ponownie nie mając wątpliwości, że to Michał D. był tzw. sprawcą kierowniczym tych działań. A gdzie tu pranie pieniędzy? Prokuratura twierdzi, że doszło do niego po tym, jak Hosta, mimo braku zapłaty, przejęła krakowską działkę. Już w grudniu 2014 r. sprzedała ją do niepowiązanej z Michałem D. spółki Pod Fortem Investment.

Za… mniej niż ją oficjalnie kupiła, bo za ponad 16,5 mln zł. Te pieniądze jednak do Hosty wpłynęły. By następnie, podobnie jak prawie 10 mln zł uzyskanych na podstawie innych umów, dotyczących tej nieruchomości, a także jakichś wierzytelności (prokuratura nie ujawnia szczegółów), rozejść się po podmiotach powiązanych z Michałem D.

Oprócz kontrowersyjnego inwestora prokuratura oskarżyła dziewięć związanych z nim osób. Zarzuty prania pieniędzy usłyszeli konkubina Michała D., Marta Z., a także Katarzyna K., Tomasz P., Anna R. i Maciej R. Ten ostatni podejrzany jest też o karalną niegospodarność, podobnie jak Jacek M., Piotr S. i Przemysław B. Wobec tych osób śledczy zastosowali dozory policji i zakazy opuszczania kraju oraz zabezpieczenia majątkowe na łączną kwotę około 5 mln zł.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu