Znany profesor na czele dostawcy Pegasusa

opublikowano: 19-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowym prezesem warszawskiej spółki Matic został profesor Politechniki Śląskiej, były zastępca dyrektora NCBR, spec od cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto został prezesem Matica
  • co łączy go z giełdowym Wasko
  • czym oprócz Pegasusa zajmuje się Matic

O warszawskiej spółce Matic głośno było w styczniu ubiegłego roku, gdy wyszło na jaw, że jedno z najpotężniejszych narzędzi do inwigilacji - Pegasus stworzony przez izraelską NSO Group - był wykorzystywany do inwigilowania osób związanych z opozycją. W 2019 r. PB ujawnił, że to Matic dostarcza Pegasusa polskim służbom. Przy okazji ubiegłorocznej afery „Gazeta Wyborcza” napisała, że za spółką stoją osoby, które w PRL-u pracowały dla Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Wrzawa szybko ucichła, więc nikt nie zwrócił uwagi, że pod koniec ubiegłego roku doszło do ważnej zmiany kadrowej - w Maticu pojawił się nowy prezes, Aleksander Nawrat, dobrze znany w środowiskach naukowych i biznesowych na Śląsku, a także wśród specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

To profesor Politechniki Śląskiej. Pełni w niej m.in. funkcję dyrektora centrum cyberbezpieczeństwa. Był też m.in. zastępcą dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2016-19), wiceprezesem Ośrodka Badawczo Rozwojowego OBRUM z branży zbrojeniowej (grupa PGZ), doradcą zarządu firmy Fasing, produkującej łańcuchy dla przemysłu, i zastępcą dyrektora generalnego giełdowego Wasko. W notce biograficznej Aleksandra Nawrata można też znaleźć informację, że „przez wiele lat współpracował i piastował stanowisko członka zarządu, dyrektora jednostki organizacyjnej zajmującej się informacjami niejawnymi”.

Od ponad trzech lat Aleksander Nawrat zasiada w radzie nadzorczej GPW Tech - spólki z grupy GPW.

Dostarczanie służbom Pegasusa to niejedyne zajęcie Matica. Firma świadczy usługi IT „w obszarach obronności i bezpieczeństwa państwa”. Jej klienci to głównie administracja publiczna, resorty mundurowe i przedsiębiorstwa działające w strategicznych sektorach gospodarki.

Matic pracuje też nad innowacjami z dziedziny cyberbezpieczeństwa. W 2020 r. dostał z NCBR 4,3 mln zł na opracowanie „narzędzia do zwalczania przestępstw finansowych w obrocie gospodarczym”, opartego na „innowacyjnych metodach przetwarzania i wizualizacji dużych zbiorów danych”. Wspólnie z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy pracuje też nad „system wykrywania dezinformacji metodami sztucznej inteligencji”. Na projekt o wartości 8,7 mln zł spółka i uczelnie otrzymały 7,9 mln zł dofinansowania z programu Infostrateg. Matic starał się też o 7 mln zł na projekt „Cyber Trail – oprogramowanie analityczne do identyfikacji źródeł cyberataków i zwalczania cyberprzestępczości” (w konsorcjum z Politechniką Śląską), ale uzyskał za mało punktów i nie dostał dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane