Znikają mikrofirmy

opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Blisko 35 tys. najmniejszych przedsiębiorstw wyrejestrowało działalność w styczniu. To dwa razy tyle co w grudniu.

Początek roku przyniósł radykalny wzrost likwidacji mikrofirm — wynika z informacji Tax Care, na podstawie danych z rejestru REGON i CEIDG. Jeszcze w grudniu ub.r. wyrejestrowań było nieco ponad 18 tys., a w styczniu br. ich liczba podskoczyła do 34,6 tys., czyli prawie dwukrotnie. Pewnym pocieszeniem może być to, że przed rokiem sytuacja wyglądała znacznie gorzej — wtedy zniknęło w styczniu aż 42,6 tys. działalności gospodarczych.

Pewnego optymizmu można szukać też w danych o nowo zarejestrowanych mikrofirmach. W styczniu utworzono ich 27326. To najwięcej od grudnia 2011 r., od kiedy GUS udostępnia dane z rejestru REGON. Tax Care przypomina, że przedsiębiorca, który chce zamknąć biznes, nie musi tego robić definitywnie.

Przy działalności sezonowej, związanej np. tylko z okresem wakacyjnym lub tylko z sezonem zimowym, firmę można zawiesić, dzięki czemu w czasie, kiedy nie przynosi ona dochodu, nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Znikają mikrofirmy