Znów jest drożej

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 1,8 proc. r/r, wynika ze wstępnych szacunków GUS.

Ostateczne dane wraz ze strukturą wskaźnika CPI poznamy 11 września. Jednak już dziś z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że podrożała w szczególności żywność. Cała kategoria żywności i napojów bezalkoholowych odpowiada za blisko jedną czwartą indeksu CPI, więc bez wkładu z tej strony wzrost wskaźnika byłby trudny. To jednak niejedyny argument. Kolejnego dostarczył sierpniowy odczyt inflacji z Niemiec.

Prezes GUS Dominik Rozkrut
Marek Wiśniewski

— Dynamika cen żywności była wyższa od sezonowego wzorca. Wskazują na to dane z Niemiec, gdzie wzrost inflacji w sierpniu wynikał m.in. właśnie z przyspieszenia dynamiki cen żywności [3 proc. r/r w sierpniu, wobec 2,7 proc. w lipcu — red.]. Od lat obserwujemy natomiast ścisłą zależność między cenami żywności w Polsce i Niemczech — mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Żywność miała kluczowy wpływ na roczną dynamikę wskaźnika cen w lipcu. Zdrożała wówczas o 4,7 proc. r/r, a więc najmocniej spośród głównych kategorii wyróżnionych przez GUS i była to najwyższa zmiana od października 2012 r. Jeżeli GUS potwierdzi wstępne szacunki, sierpień będzie trzecim miesiącem z rzędu, w którym obserwujemy wzrost rocznej dynamiki CPI (w lipcu 1,7 proc.). Ekonomiści PKO BP oczekują, że łagodny, rosnący trend utrzyma się do listopada.

W grudniu roczna dynamika prawdopodobnie spadnie (efekt wysokiej bazy w cenach ropy sprzed roku). Ciągle jednak mówimy o poziomach, które ciężko uznać za wystarczający pretekst do interwencji ze strony NBP (cel inflacyjny to 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt proc.). Tym bardziej że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) od miesięcy ani drgnie. Od maja do lipca włącznie rośnie o 0,8 proc. r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane