Znów rekordy na Wall Street

opublikowano: 27-11-2013, 22:25

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,15 proc. i kończył dzień historycznym rekordem 16.097 pkt. S&P500 zyskał 0,25 proc. i poprawił poprzedni rekord wszech czasów o niespełna 3 pkt, osiągając 1807 pkt. Nasdaq poprawił rekord tego roku z wtorku o 0,7 proc., dochodząc do 4044 pkt. To jego największa wartość od 7 września 2000 roku!

Ostatnie przed Świętem Dziękczynienia notowania akcji na amerykańskich rynkach zakończyły się wzrostami indeksów do rekordowych poziomów. Uzasadnienia dobrych nastrojów szukano w licznych danych makro, które pojawiły się w środę. Dane o tzw. nowych bezrobotnych okazały się lepsze niż oczekiwano. Zamówienia na dobra trwałe w październiku spadły, ale mniej niż prognozowali ekonomiści. Podobnie było w przypadku październikowego odczytu Chicago PMI. Pozytywną niespodzianką okazał się najnowszy indeks wskaźników wyprzedzających. Najważniejsze, przekonywali komentatorzy, okazały się jednak lepsze niż oczekiwano dane o nastrojach konsumentów. To po tym odczycie nastroje inwestorów miały wyraźnie się poprawić. Ostatecznie w środę taniały obligacje skarbowe, umacniał się dolar. Cena złota spadła do poziomu sprzed pięciu, a ropy sprzed sześciu miesięcy.

Na zamknięciu rosła wartość indeksów 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej poszedł w górę indeks branży IT (1,0 proc.), co było zasługa prawie 10 proc. wzrostu notowań Hewlet-Packarda, po zaskakująco dobrych wynikach kwartalnych spółki. Kolejne segmenty nie notowały już wzrostów tak wyraźnie lepszych od wyniku rynku. Segment spółek przemysłowych rósł o 0,4 proc., a segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych i finansowy o 0,3 proc. Najsłabszymi segmentami były użyteczności publicznej (-0,3 proc.) i energii (-0,7 proc.), zdołowany przez wyraźną przecenę ropy. Na zamknięciu drożało ok. 66 proc. spółek wchodzących w skład S&P500 i 73 proc. z Nasdaq 100. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 19. Najmocniej, po ok. 1 proc., drożały akcje Intela, 3M i IBM. Najmocniej spadały kursy Exxon Mobil i Walt Disney (po ok. -0,5 proc.) i McDonald’s (-1,2 proc.).

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Znów rekordy na Wall Street