Znów zweryfikujemy najlepszych

Jarosław Jaworski, prezes Coface
opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Jak co roku o tej porze, miło mi ogłosić, iż właśnie rusza kolejna, 19. już edycja rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm — „Gazele Biznesu 2018”.

Jak co roku o tej porze, miło mi ogłosić, iż właśnie rusza kolejna, 19. już edycja rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm — „Gazele Biznesu 2018”. Od dziś do końca września eksperci Coface będą przeprowadzać analizy statystyczne i jakościowe tysięcy polskich przedsiębiorstw, wyselekcjonowanych z baz danych Coface oraz tych, które nadesłały swoje aplikacje przez elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Zweryfikujemy wyniki finansowe kandydatów za lata 2015-17 oraz ich aktualną kondycję.

Na wyniki te z pewnością wpłynęła sytuacja gospodarcza panująca w Polsce we wspomnianym okresie. W 2015 r. wzrost PKB był na bardzo dobrym poziomie — sięgnął 3,8 proc. W 2016 roku polska gospodarka spowolniła do 3 proc. Zaś w roku 2017 nastąpiło zdecydowane odbicie. PKB poszybował do 4,6 proc. Było to najszybsze tempo wzrostu na przestrzeni poprzednich sześciu lat. Od tamtego czasu otoczenie gospodarcze pozostaje korzystne dla polskiego biznesu, obroty przedsiębiorstw się zwiększają, a w wielu przypadkach podąża za tym również wzrost zysków.

Jednak pamiętajmy, że otoczenie nie jest wyłącznym kryterium, które przyczynia się do sytuacji płynnościowej przedsiębiorstw w Polsce. Ostatnie badanie płatności Coface przeprowadzone w 2017 r. potwierdziło, że mimo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, opóźnienia w płatnościach dla kontrahentów uległy wydłużeniu, a upadłości i restrukturyzacji firm przybywa.

Mimo to, każdego roku, na przekór licznym zawirowanim, liczba Gazel Biznesu pozostaje bardzo wysoka. To potwierdza, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP zdecydowanie wyróżniają się szybkością i skutecznością, z jaką potrafią stawić czoła trudnościom, wykorzystać zmiany w otoczeniu oraz dostosować się do nich. I to właśnie widać w wynikach rankingu „Gazele Biznesu”. W poprzedniej edycji znalazły się w nim aż 4362 firmy — firmy stabilne, dynamicznie rozwijające się, transparentne. Tym bardziej cieszy mnie, że Coface jest częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia. I choć czasem bywa ciężko — proces powstawania rankingu wymaga zaangażowania wielu osób, jest czasochłonny i niezwykle absorbujący, gdyż prawie cały rok pracujemy w pocie czoła, by przedstawić Państwu rzetelne zestawienie — to kiedy widzę nasze Gazele na scenie, czuję dumę i wszelkie trudności odchodzą w niepamięć.

Z całych sił kibicuję Gazelom Biznesu z poprzednich edycji, aby ponownie trafiły do rankingu, jednocześnie mam nadzieję, że do tego znakomitego grona dołączy też wiele nowych firm.

Gorąco zachęcam Państwa do wypełnienia formularza rejestracyjnego i przypominam, że udział w rankingu jest całkowicie bezpłatny. Na zgłoszenia czekamy do końca września. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Jaworski, prezes Coface

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu