Zobacz czym groziła luka w FaceTime

Apple zaliczyło w minionym tygodniu poważną wpadkę. Z powodu luki w usłudze FaceTime możliwe było podsłuchiwanie innych użytkowników.

Producent iPhone’ów nie zaliczy ostatniego tygodnia do najbardziej udanych w swojej historii. Prawdę mówiąc, nerwowo w siedzibie koncernu jest pewnie od dobrych kilku tygodni.  

Zobacz więcej

Prezentacja MacRumors

MacRumors/YouTube.com

FaceTime to usługa dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach Apple’a, dzięki której możliwe jest prowadzenie rozmów wideo. Luka dawała możliwość podsłuchiwania innych użytkowników zanim odebrali oni połączenie w tej aplikacji.  

Jak wyglądało to w praktyce? Po włączeniu usługi i wybraniu konkretnego rozmówcy, należało w czasie oczekiwania na połączenie rozwinąć menu i dodać swój numer, co tworzyło rozmowę grupową. Dzięki takiej sekwencji czynności użytkownik nawiązywał połączenie głosowe pomimo braku reakcji osoby „po drugiej stronie”. Możliwe było zresztą nie tylko podsłuchiwanie, ale także uruchamianie podglądu wideo.  

Agencja Bloomberg nazwała błąd w oprogramowaniu jednym z największych problemów związanych z prywatnością, z jakimi musiała się do tej pory zmierzyć firma z Cupertino. Z kolei serwis MacRumors pokazał na filmiku, jak można było wykorzystać tę lukę.   

Następnego dnia po wykryciu błędu, jeden z prawników z Houston złożył pozew przeciwko Apple za naruszenie prywatności. Dużo kosztowniejsze mogą być jednak straty wizerunkowe, bo Apple szczyci się szczelnością i bezpieczeństwem swoich systemów i usług.  

Apple przesłał w piątek oświadczenie serwisowi MacRumors, w którym informuje, że naprawił już błąd bezpieczeństwa w połączeniach grupowych FaceTime i w przyszłym tygodniu opublikuje aktualizację oprogramowania. Koncern dziękuje też rodzinie Thompsonów za zgłoszenie błędu.

Mowa o 14-latku z Arizony, który wykrył lukę, a następnie - jak twierdzi - razem ze swoją mamą przez tydzień próbował zmusić Apple do zrobienia czegoś z tym błędem.  

- Mam tylko 14 lat i wykryłem to przez przypadek, zamiast ludzi w Apple, którzy są opłacani za to, żeby znajdywać usterki - mówi Grant Thompson w rozmowie z agencją Associated Press.  

Apple opublikował także w minionym tygodniu wyniki finansowe. Przychody producenta iPhone’ów zmniejszyły się w okresie październik-grudzień 2018 r. (I kwartale roku finansowego) o 5 proc w ujęciu rocznym do poziomu około 84,3 mld USD, przy czym sprzedaż w Chinach zmniejszyła się aż o 27 proc. i stanowiła 15 proc. całości sprzedaży.

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów spadły o 15 proc., ale wzrosły w przypadku wszystkich pozostałych kategorii.

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy