"Żółte kamizelki" protestowały po raz 21.

PAP, DI
opublikowano: 06-04-2019, 20:08

Uczestnicy ruchu "żółtych kamizelek" w sobotę po raz 21. protestowali na ulicach Paryża i innych francuskich miast przeciwko polityce gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona. Tym razem demonstracje przebiegały spokojnie.

Sobotnia manifestacja była pierwszą po uchyleniu w czwartek przez francuski Trybunał Konstytucyjny przepisu umożliwiającego zakazanie demonstracji każdemu, kto "stanowi szczególne zagrożenie dla porządku publicznego". Ustawa wprowadzająca taki przepis przyjęta została w odpowiedzi na zamieszki towarzyszące cotygodniowym manifestacjom "żółtych kamizelek".

W efekcie według danych ministerstwa spraw wewnętrznych sobotnie protesty były liczniejsze niż przed tygodniem - o godz. 14 w całej Francji demonstrowało ok. 6300 osób, z czego prawie połowa w Paryżu, podczas gdy w poprzednią sobotę liczbę uczestników szacowano na 5800, w tym w stolicy - ok. 1800. Niezależnie od tego, że zdaniem przedstawicieli "żółtych kamizelek" władze za każdym razem zaniżają frekwencję podczas protestów, to i tak są one znacznie skromniejsze niż w pierwszych tygodniach. W sobotę 17 listopada manifestowały - według władz - 282 tysiące osób.

Jak co tydzień uczestnicy domagali się rezygnacji prezydenta Macrona, a także ministra spraw wewnętrznych Christophe'a Castanera, którego obarczają winą za zbytnią brutalność policji podczas poprzednich manifestacji.

W przyszłym tygodniu francuski rząd ma przedstawić wnioski z "wielkiej debaty narodowej", którą prezydent Macron ogłosił w reakcji na protesty "żółtych kamizelek". W jej ramach odbyło się w całej Francji ok. 10 tysięcy spotkań przedstawicieli władz z mieszkańcami, którzy mieli okazję powiedzieć o trapiących ich problemach. Podsumowanie tej debaty liczy ok. 1500 stron.

Jednak według opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Elabe Francuzi nie mają wielkich nadziei w związku z tą debatą - 68 proc. ankietowanych uważa, że wyrażone przez nich opinie nie zostaną wzięte pod uwagę, a 79 proc. - że debata nie rozwiąże problemów społecznych w kraju.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy