Zostań mistrzem ciętej riposty

DI
22-02-2011, 09:34

Oddawaj ciosy, byle szybko i inteligentnie. Jeśli ktoś nazywa cię idiotą, po twojej odpowiedzi sam powinien wyglądać jak idiota. Chyba że jest to twój szef lub inna osoba, która może zaszkodzić twojej karierze.

Refleksu możemy się uczyć np. od szermierzy, którzy są mistrzami ciętej riposty.
Zobacz więcej

Refleksu możemy się uczyć np. od szermierzy, którzy są mistrzami ciętej riposty.

Nie zawsze musisz unikać, ignorować, tłumaczyć, śmiać się czy żądać przeprosin. Czasami najlepiej jest po prostu zaatakować. Podstawowa zasada brzmi: im mocniej i złośliwiej jesteś atakowany, tym silniej możesz uderzyć w odpowiedzi. Powinieneś jednak zawsze pamiętać, że zbyt trafiona uwaga zrani przeciwnika. Zwłaszcza, jeśli sympatia otoczenia jest po twojej stronie, będzie czuł się ośmieszony i ciebie uczyni za to odpowiedzialnym. Ciętymi ripostami można narobić sobie wrogów na całe życie. Niedobrze tylko, jeśli jest to przypadkiem twój szef.

A jednak czasem nie da się inaczej. Musisz zyskać respekt. Jeśli ciągle będziesz uważał na wrażliwość innych, nie wzmocnisz, a wręcz przeciwnie - osłabisz swoją pozycję, a przeciwnicy, ośmieszając cię, będą mieli satysfakcję. Będą budowali swoją pozycję twoim kosztem. Nie możesz na to pozwolić, więc trzeba się bronić. Musisz w ten sposób pokazać przeciwnikowi, że nie jesteś tak słaby, jak mu się wydaje. Na przyszłość być może zostawi cię w spokoju. Dobrze zrobi też twojemu poczuciu własnej wartości, jeśli zauważysz, ze wcale nie tak trudno przychodzi ci rozprawienie się z atakującym.

Odbij atak

W miarę możliwości skierowane do nas obraźliwe słowa powinny zostać odbite i ukarać atakującego. Jeśli ktoś nazywa cię idiotą, po twojej odpowiedzi sam powinien wyglądać jak idiota. To samo odnosi się do epitetów w rodzaju „nienormalny",„zarozumialec" czy „gej" (nawet, jeśli nie uważasz tego za nic obraźllwego, twój przeciwnik tak sądzi i dlatego właśnie traktuje cię takim epitetem).

Działanie według tej zasady może pomóc - maleje wtedy niebezpieczeństwo, że przesadzisz lub będziesz bronił się niedostatecznie.

Przykład
Janusz jest strasznie zdenerwowany błędem, jaki popełnił Piotr. "Amputowali ci mózg, czy co?!"- „A dlaczego pytasz, potrzebujesz jakiegoś?" - odpowiada zimno Piotr.

Okrężna droga

Odpowiedź jest cięta I błyskotliwa, jeśli odpowiadasz okrężną drogą, a nie bezpośrednio odrzucasz obelgę na przeciwnika. Gdyby Piotr odpowiedział: „To nie mnie amputowali mózg, tylko tobie", nie byłoby to błyskotliwe, tylko toporne.

Droga ta nie musi, a wręcz nie powinna być przy tym aż tak bardzo okrężna. Uprość sobie zadanie - wystarczy jakiekolwiek „zahaczenie". Może zaowocować grą słów lub umyślnym nieporozumieniem. Na tej zasadzie Piotr nie zinterpretował pytania o mózg jako obrazę, lecz jako pytanie o pilnie potrzebny organ. Ofiara zaoferowała się być dawcą. Inny błyskotliwy przykład pochodzi od trenera komunikacji Mattiasa Pohma:

Przykład
Marek zauważa, że jego młodszy kolega z pracy, Jacek, nosi kolczyk. Z szerokim uśmieszkiem oznajmia: "Faceci, którzy noszą kolczyki, to geje!". - "Dlaczego zatem ty nie nosisz?" - pyta na to Jacek.

Łatwiej znajdziesz właściwą ripostę, jeśli w przypadku ataku założysz po cichu, że przeciwnik ma dokładnie ten sam problem, którym usiłuje cię obrazić. "Nie potrafisz zliczyć do trzech!" - A co, szukasz partnera do korepetycji?" albo: „Ludzie, którzy piją piwo, są prymitywni!" - "Nie wiedziałem nawet że tyle go pijesz".

Stwarzaj przeciwieństwa

To bardzo wdzięczny środek odbicia ataku: bierzesz jakiś element wypowiedzi i tworzysz jego przeciwieństwo. Jeśli wyjdzie z tego coś złośliwego - wygrałeś.

Przykład
Janusz do Piotra: "Ty naprawdę masz w głowie sieczkę zamiast mózgu!". Piotr odpowiada: "Za to w twojej głowie panuje idealna pustka".

Określenie "sieczka w głowie" jest dość obraźliwe. Od głowy wypełnionej sieczką można łatwo zbudować przeciwieństwo - pusta głowa. Jest to równie mało pochlebne, więc może posłużyć jako znakomita kontra. Nie musisz zresztą szukać dokładnego przeciwieństwa - możesz też zmieniać i naginać frazy tak, żeby wyszła z tego złośliwość.

Podziękowania dla wydawcy książki Matthiasa Nollkego „Szermierka słowna. 100 rad mistrzów ciętej riposty” – Wydawnictwa Flashbook.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Zostań mistrzem ciętej riposty