ZPC Otmuchów wchodzi do Odry

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Jan Kolański zrezygnował z próby przejęcia PWC Odra. Inicjatywę przejął Otmuchów.

W walce o producenta słodyczy z Brzegu doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji

Jan Kolański zrezygnował z próby przejęcia PWC Odra. Inicjatywę przejął Otmuchów.

Zarządowi Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych (PWC) Odra z Brzegu udało się obronić firmę przed przejęciem przez powiązaną z giełdową Jutrzenką spółkę Colian Investment, która zdołała w ostatnich miesiącach skupić ponad 21 proc. akcji Odry od jej obecnych i byłych pracowników. Jan Kolański, prezes i wiodący akcjonariusz Jutrzenki, wobec zdecydowanego oporu ze strony zarządu Odry, postanowił wycofać się z próby przejęcia kontroli nad tą firmą. Sprzedał należącą do niego spółkę Colian Investment Zakładom Przemysłu Cukierniczego (ZPC) Otmuchów. Otmuchów również skupował akcje Odry, choć z gorszym skutkiem niż Colian.

Wielkie roszady

Transakcja została zrealizowana za pośrednictwem Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych Ipopema 21. ZPC Otmuchów podpisały z funduszem umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Colian Investment za 7 mln zł. Dzięki temu Otmuchów uzyskał pośrednio kontrolę nad ponad 807 tys. akcji PWC Odra, stanowiących 21 proc. kapitału zakładowego tej spółki oraz 20,1 proc. ogólnej liczby głosów na jej walnym zgromadzeniu. Przed nabyciem udziałów w Colian Investment ZPC Otmuchów posiadał ponad 196 tys. akcji PWC Odra, stanowiących 5,1 proc. kapitału zakładowego spółki. Na tym nie zamierza poprzestać.

— Będziemy dążyć do przejęcia pakietu większościowego akcji spółki PWC Odra, w której obecnie posiadamy bezpośrednio i pośrednio ponad 25 proc. kapitału zakładowego. Chcemy w pełni wykorzystać nasze doświadczenie i zasoby w celu szybszego rozwoju PWC Odra. Naszym celem jest zwiększenie efektywności PWC Odra przez wykorzystanie w większym stopniu mocy produkcyjnych oraz rozwój sprzedaży w nowoczesnych kanałach dystrybucji — deklaruje Bernard Węgierek, prezes ZPC Otmuchów.

Z transakcji cieszy się też Jan Kolański.

— Jesteśmy zadowoleni z porozumienia z Otmuchowem. Wszystkie trzy spółki — PWC Odra, ZPC Otmuchów jak i Jutrzenka — skorzystają na tym biznesowo — mówi Jan Kolański, prezes Colian Investment oraz prezes i największy akcjonariusz spółki Jutrzenka Holding.

Ciąg dalszy nastąpi…

Otmuchów i Jutrzenka rozważają w przyszłości nawiązanie współpracy w zakresie dystrybucji markowych wyrobów Odry. Otmuchów ma się skupić na produkcji, a Jutrzenka ma pomóc w dystrybucji. Jutrzenka ma na tym polu dużo większe doświadczenie i możliwości. Otmuchów specjalizował się do tej pory głównie w produkcji słodyczy, wyrobów śniadaniowych oraz przekąsek na zlecenie i pod marką sieci handlowych (private labels).

PWC Odra jest producentem szerokiej gamy markowych słodyczy. Do jej kluczowych wyrobów należą chałwa (w produkcji której spółka jest liderem rynku), karmelki oraz praliny. W 2010 r. spółka osiągnęła przychody 109 mln zł oraz zysk netto wysokości 973 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZPC Otmuchów wchodzi do Odry