ZREW patrzy na Zachód

Nowy prezes największego producenta transformatorów olejowych chce zwiększyć produkcję i wyjść za granicę.

Od stycznia ZREW Transformatory (ZREW), lider polskiego rynku transformatorów olejowych średniej mocy, ma nowego prezesa. Grzegorz Sołtysiak pracował dotychczas dla koncernu ABB, którego zakład zlokalizowany jest w zachodniej części Łodzi. Z początkiem 2018 r. przeniósł się do wschodniej części miasta, do zakładu ZREWu.

Od stycznia Zrew Transformatory (Zrew), lider polskiego rynku transformatorów olejowych średniej mocy, ma nowego prezesa. Grzegorz Sołtysiak pracował dotychczas dla koncernu ABB, którego zakład zlokalizowany jest w zachodniej części Łodzi. Z początkiem 2018 r. przeniósł się do wschodniej części miasta, do zakładu Zrewu.
Krzysztof Jarczewski

- W planie mamy m.in. rozwój eksportu, zwiększenie mocy produkcyjnych i modernizację laboratorium do testów — mówi Grzegorz Sołtysiak. ZREW Transformatory został w 2015 r. przejęty przez grupę R&S, szwajcarską firmę należącą do funduszu CGS. Polska spółka sprzedaje dziś ponad 100 transformatorów olejowych średniej mocy rocznie i jest największym w Polsce producentem takich urządzeń. Według własnych szacunków, ma 50-procentowy udział w krajowym rynku, wartym blisko 200 mln zł rocznie. ZREW sprzedaje transformatory m.in. firmom dystrybuującym energię elektryczną, elektrociepłowniom, a także farmom wiatrowym. Jego urządzenia są też instalowane w hutnictwie, przemyśle i infrastrukturze kolejowej. Niemal całą produkcję ZREW lokuje dziś w kraju, ale to się zmieni.

— Sprzedaliśmy już pierwsze transformatory m.in. na Słowację, Węgry i do Niemiec. Planujemy też zwiększenie obecności na rynkach środkowowschodniej Europy, w Skandynawii i w krajach Bliskiego Wschodu. Szczególnie ważny będzie dla nas rynek niemiecki, który jest około dwa razy większy od polskiego. Wesprze nas tam spółka należąca do naszej szwajcarskiej grupy kapitałowej — podkreśla Grzegorz Sołtysiak. Do 2020 r. eksport powinien stanowić 30-40 proc. przychodów ZREWu. W Polsce firma nastawia się na umocnienie pozycji.

— Polski rynek rozwija się w sposób zrównoważony. Obserwowaliśmy duży popyt, gdy rozwijała się energetyka wiatrowa, ale ten okres minął. Dziś rozważamy wprowadzenie do oferty mniejszych transformatorów, które mogłyby pracować na potrzeby fotowoltaiki oraz sieci rozdzielczych — mówi Grzegorz Sołtysiak.

Nadzieje budzi też rozwój elektromobilności, który może zaowocować wzrostem popytu na prąd i wzrostem produkcji. Przełożyłoby się to na popyt na transformatory. W planach ZREWu jest również wydanie kilku milionów złotych na laboratorium do testowania transformatorów. Pozwoli ono lepiej dostosować urządzenia do wymagań klienta. Plan na następne lata zakłada zaś zwiększenie mocy i zatrudnienia. Transformator to urządzenie umożliwiające np. zmianę napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia, które jest odpowiednie do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości, na niskie napięcie, do którego dostosowane są poszczególne odbiorniki. Poza ZREWem produkcją transformatorów zajmują się w Polsce m.in. ABB (w Łodzi) i Fabryka Transformatorów w Żychlinie (niedaleko Łodzi).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane