Zrozumieć Fed

Marek Rogalski DM BOŚ
opublikowano: 23-11-2022, 16:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Od kilku tygodni na rynkach finansowych widać ponownie narrację , która próbuje narzucić decydentom, co będą robić, a nie odwrotnie.

Chociaż przekaz po posiedzeniu Fedu z 2 listopada wypadł jastrzębio (zwłaszcza komentarz Jerome Powell’a), to nie przeszkodziło to rynkom dalej szukać tzw. pivotu, a niższe odczyty inflacyjne z USA, jakie napłynęły później wydatnie w tym pomogły. Dolar potaniał, ale pytanie– co z tym pivotem – dalej pozostaje aktualne. Czy rynki finansowe rzeczywiście powinny oczekiwać zwrotu w polityce monetarnej, który oznaczałby rychłe zahamowanie podwyżek stóp procentowych, a perspektywie roku ich pierwsze obniżki? Jedyne, czego na razie możemy być pewni, to rezygnacja FED z podwyżek stóp o 75 punktów bazowych na posiedzeniach. Wiele wskazuje na to, że 14 grudnia stopy wzrosną o 50 punktów baz. Zwyczajowo, jak co kwartał decydenci przedstawią nowe prognozy makro, a także ankietę dotyczącą kształtowania się stóp procentowych. Ich docelowy poziom zostanie podniesiony względem szacunków z września, ale kluczowe może okazać się to, na ile FED obawia się recesji, która wydaje się być dość prawdopodobnym scenariuszem w 2023 r.

W środę wieczorem poznamy zapiski z listopadowego posiedzenia. W czwartek Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia, a w piątek będą bardziej zajęci zakupami w ramach Black Friday, niż rynkami finansowymi. Technicznie dolar wydaje się, że złapał swoje lokalne dno w połowie listopada i będzie próbował odrobić cześć strat poniesionych w ostatnich tygodniach. Dla złotego kluczowe będzie jednak zachowanie się EURUSD. Publikowane w czwartek zapiski z posiedzenia EBC, mogą nieco naświetlić temat skali podwyżki stop procentowych w strefie euro w połowie grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane