Zrozumieć i działać

DOMINIKA KULCZYK
opublikowano: 09-05-2014, 00:00

Dziś w Warszawie i we Wrocławiu rozpoczyna się 11. Planete+ Doc Film Festival, od lat promujący ekologiczne myślenie i propagujący ideę zielonej gospodarki.

Forma filmu dokumentalnego pozwala na wierniejsze oddanie współczesnych problemów i zasygnalizowanie najpilniejszych wyzwań ekonomicznych, społecznych i ekologicznych, z którymi w najbliższych latach przyjdzie zmierzyć się Polsce i światu.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenie emisji dwutlenku węgla w trosce o klimat, ekspansja gospodarcza z poszanowaniem środowiska naturalnego, dalszy rozwój miast bez szkody dla otoczenia — to tylko część problematyki aktualnej dla naszego kraju, z którą warto zapoznać się bliżej — w szczególności w tym roku, skłaniającym do podsumowań i planów m.in. ze względu na jubileusz 25-lecia wolnej Polski i 10-lecie akcesji do Unii Europejskiej. W dobie dominacji kwestii ekonomicznych nad ekologicznymi świat próbuje radzić sobie z gniewną twarzą natury — walczy z potężnymi klęskami żywiołowymi czy stara się zapewnić dostęp do wody pitnej, bez którego pozostaje m.in. większość ludności Sudanu Południowego i łącznie 884 mln ludzi na całym świecie.

Profil Planete+ Doc Film Festival, który odwiedziło w ubiegłym roku ponad 35 tys. osób, wpisuje się w realizowaną przez Green Cross Poland misję, gdyż wspiera i inspiruje rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Mam nadzieję, że również dzięki projekcjom znaczna część widzów utrwali w sobie przekonanie, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za przyszłość naszej planety. Liczę także na to, że święto filmów dokumentalnych zainspiruje do działania polityków, przedstawicieli świata biznesu i innych ciał decyzyjnych, mających realny wpływ na wprowadzenie systemowych i strategicznych zmian w obszarze ochrony środowiska naturalnego.

W dobie dominacji kwestii ekonomicznych nad ekologicznymi świat próbuje radzić sobie z gniewną twarzą natury — walczy z potężnymi klęskami żywiołowymi czy stara się zapewnić dostęp do wody pitnej.

www.greencrosspoland.org

DOMINIKA KULCZYK założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOMINIKA KULCZYK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu