Zuber: Musimy uporządkować system finansów publicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2006, 20:47

Budżet na 2007 r. oraz przyjęcie ustawy o finansach publicznych powinny pokazać Komisji Europejskiej, że Polska porządkuje system finansów publicznych i obniża deficyt - powiedział w środę PAP doradca ekonomiczny premiera, Marek Zuber.

Budżet na 2007 r. oraz przyjęcie ustawy o finansach publicznych powinny pokazać Komisji Europejskiej, że Polska porządkuje system finansów publicznych i obniża deficyt - powiedział w środę PAP doradca ekonomiczny premiera, Marek Zuber.

Komisja Europejska (KE) ogłosiła w środę, że Polska nie podejmuje odpowiednich kroków, by obniżyć swój deficyt budżetowy.

Oceniając polskie plany budżetowe zawarte w tzw. programie konwergencji na lata 2005-2008, KE oceniła, że nie gwarantują one, by Polska  - zgodnie ze zobowiązaniami z 2004 roku - obniżyła w 2007 roku swój deficyt publiczny poniżej 3 proc. i spełniła tzw. kryteria z Maastricht, zobowiązujące każdy kraj do utrzymywania deficytu poniżej tego pułapu.

"Jeśli budżet na 2007 r. i ustawy związane z porządkowaniem finansów publicznych - ustawa o finansach publicznych i ustawy podatkowe - będą szły w kierunku porządkowania sytuacji i obniżania deficytu w stosunku do PKB, na pewno spotka się z pozytywnym przyjęciem Komisji Europejskiej" - powiedział Marek Zuber.

Przypomniał, że 2 marca 2004 r. Eurostat (unijny urząd statystyczny) zdecydował, że od marca 2007 r. OFE mają być wyłączone z sektora wydatków publicznych.

Zdaniem KE przy założeniu, że OFE są poza sektorem, deficyt będzie większy o 1,8-1,9 punktu proc. rocznie, a w 2007 r. deficyt wyniesie w Polsce 4,1 proc. PKB.

"Przyszły rok nie jest jeszcze dramatem, ponieważ deficyt trzeba będzie dodatkowo zmniejszyć o 4-4,5 mld zł. Problemem byłby następny rok, ponieważ mówimy już o kwocie kilkunastu miliardów złotych" - powiedział Zuber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane