ZUS a umowy cywilnoprawne

Andrzej Radzisław
opublikowano: 20-03-2006, 00:00

Jakie składki należy odprowadzać do ZUS-u za osobę zatrudnioną na podstawie umowy-zlecenia, dla której jest to jedyna praca?

- Taka osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega wtedy, gdy pracę wykonuje w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, ale obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy-zlecenia nie podlegają uczniowie i studenci do 26 lat.

Czy od umowy o dzieło trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne?

- Od przychodu z umowy o dzieło opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeżeli umowa została zawarta z własnym pracownikiem lub w ramach tej umowy praca wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy.

Wykonuję obowiązki członka zarządu spółki z o.o. na podstawie powołania. Czy spółka powinna zgłosić mnie do ubezpieczeń i opłacać za mnie składki?

- Gdy nie została zawarta umowa o pracę ani umowa cywilnoprawna rodząca obowiązek ubezpieczeń społecznych (umowa-zlecenie lub inna o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia), a obowiązki wykonuje pan wyłącznie na podstawie powołania — nie podlega pan z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Spółka nie powinna opłacać składek.

Z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę zawarliśmy także umowę-zlecenie. Jego wynagrodzenie z umowy o pracę jest wyższe od minimalnego. Czy z umowy-zlecenia musimy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, czy tylko na ubezpieczenie zdrowotne?

- Za pracownika, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy. Od przychodu z umowy-zlecenia pracodawca musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx składanym za pracownika, pracodawca wykazuje zsumowany przychód wypłacony w danym miesiącu z umowy o pracę i z umowy-zlecenia i od tak ustalonej podstawy nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Andrzej Radzisław z departamentu składek i ubezpieczeń ZUS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Radzisław

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu