ZUS chce podnieść opłatę za przekazywanie składek

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 23-10-2000, 00:00

ZUS chce podnieść opłatę za przekazywanie składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje, aby w przyszłym roku towarzystwa emerytalne płaciły mu za przekazywanie składek 0,8 proc. ich wartości. W tej chwili PTE z własnych środków uiszczają 0,76 proc. i uważają, że jest to zbyt wiele.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych, ZUS ma prawo do ściągania opłaty za pobieranie i przekazywanie do OFE składek. Może ona maksymalnie wynieść do 0,8 proc. wartości należnych składek. W 2000 roku — zgodnie z ustawą budżetową — sięga ona 0,76 proc. PTE z własnych aktywów pokrywają koszty związane z opłatą, którą ZUS przeznacza na bieżącą działalność oraz na inwestycje. Przedstawiciele OFE uważają jednak, że jest ona zbyt wysoka i powołują się na kraje Ameryki Łacińskiej. W Argentynie na przykład zewnętrzna instytucja, która przekazuje składki do funduszy, pobiera 0,05 proc.

ZUS nie zamierza jednak obniżać jej wysokości, tłumacząc się wyższymi kosztami działalności. Proponuje natomiast, aby w 2001 roku wzrosła ona do 0,8 proc. Ewa Lewicka, pełnomocnik rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego, zapowiada, że ostateczny poziom opłaty będzie ustalony wtedy, gdy zapozna się z wyliczeniami ZUS i Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Nikt nie wątpi, że za usługę, którą wykonuje ZUS, trzeba mu zapłacić. Nie było jednak mowy o tej opłacie, kiedy towarzystwa emerytalne tworzyły biznesplany. Z tej przyczyny wzrosły koszty ich funkcjonowania i dzięki temu — jak tłumaczą — nie będą jeszcze obniżać opłat manipulacyjnych pobieranych od składek klientów.

— Nie wiem, ile powinna wynosić ta opłata, bo jej funkcja jest dla mnie niejasna. Nie powinna być ona jednak wyższa niż inne opłaty, jakie pobiera ZUS, wynoszące od 0,2 proc. do 0,5 proc. — mówi Krzysztof Lutostański, prezes PKO/Handlowy PTE.

Dodaje, że ustawa zakłada taką opłatę, ale nie jest zaznaczone, kto ma ją płacić — PTE czy OFE. Ten problem wciąż pozostaje nie rozwiązany. Tym bardziej że ZUS nie jest chętny nawet do tego, aby poprawić zapis i dopisać, że ten koszt ponoszą PTE. Uważa, że trzeba obniżać koszty funkcjonowania całego systemu.

Według ustawy budżetowej, w 2000 roku FUS ze składek klientów na ubezpieczenia społeczne ma przekazać do OFE 10,1 mld zł, co dawałoby mu około 76 mln zł przychodu z tych opłat. Już teraz jednak wiadomo, że tyle nie przekaże. Szacunki mówią o 7,3-7,5 mld zł. Od początku roku ZUS przesłał OFE prawie 6 mld zł. Jeżeli więc przyjąć, że ZUS zaczął pobierać opłatę od lutego, to na koniec roku zwiększy swoje przychody o 50-52 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZUS chce podnieść opłatę za przekazywanie składek