ZUS i Comarch podpisują umowę na KSI, ale bez rozgłosu

opublikowano: 01-03-2018, 22:00

W piątek zostanie podpisana warta 242 mln zł umowa, dzięki której ZUS ma zaoszczędzić miliony, a Comarch wzbogaci się o rekordowy kontrakt.

Gdyby przed rokiem ktoś powiedział, że po ponad 20 latach zmieni się firma obsługująca KSI, a utrzymanie systemu przejmie krakowski Comarch, spotkałby się w najlepszym razie z pobłażliwym uśmiechem. Tymczasem ten scenariusz wchodzi w życie. Comarch po wygraniu przetargu i obronieniu swojej oferty w KIO ma kontrakt w kieszeni. W piątek o godz. 10 przedstawiciele ZUS i Comarchu podpiszą wartą 242 mln zł brutto czteroletnią umowę na utrzymanie KSI ZUS. Zrobią to w zaciszu gabinetów.

Filipiak Janusz.arc
Zobacz więcej

Filipiak Janusz.arc Fot. ARC

Na „uroczystości” podpisania nie będzie ani prezes ZUS, szefa Comarchu, ani prasy. Janusz Filipiak jest na Mobile World Congress w Barcelonie, gdzie ma spotkać się z szefami dużych telekomów. Próbował przesunąć podpisanie umowy, żeby móc w niej uczestniczyć, ale ZUS nie zgodził się na kolejną zmianę terminu. Umowa miała być podpisana już wcześniej, ale na przeszkodzie stanęły m.in. kwestie formalne. ZUS kilkakrotnie prosił m.in. o poprawienie gwarancji, której krakowskiej firmie udzielił hiszpański bank. Niektórzy próbowali doszukiwać się drugiego dna związanego z wyborem banku. Jednak gwarancji udzielił

CaixaBank — jeden z największych hiszpańskich banków, z którym Comarch współpracuje już od jakiegoś czasu. O wyborze zdecydowały kwestie ekonomiczne, gdyż pięcioletnia gwarancja na tak duży kontrakt nie jest tania. Jednak, według naszych nieoficjalnych informacji w ZUS są nieco zdziwieni brakiem pośpiechu ze strony Comarchu, który możliwość transferu wiedzy od obecnego wykonawcy, czyli Asseco, ma do końca czerwca. Jeśli w trakcie przejmowania utrzymania systemu pojawią się problemy, oznacza to perturbacje dla ZUS i kary dla Comarchu. Samo podpisanie umowy nie oznacza, że Comarch przejmie utrzymanie. Po podpisaniu otrzyma dostęp do pełnej dokumentacji, będzie miał miesiąc na przedstawienie koncepcji przejęcia i maksymalnie rok na przejęcie opieki nad systemem i najpewniej nie będzie tego okresu skracał (ma taką możliwość).

Z naszych informacji wynika, że Comarch aktywnie buduje zespół na potrzeby tego kontraktu. Wcześniej przejął od Asseco utrzymanie systemu OFSA w ARiMR. Choć skala obu systemów jest nieporównywalna, to warto przypomnieć, że mimo początkowych wybojów przejął system i utrzymuje go do dziś. Niepowodzenie przejęcia utrzymanie KSI oznaczałoby zniweczenie procesu dywersyfikacji dostawców ZUS i ugruntowanie pozycji Asseco. Należy też pamiętać, że Asseco złożyło właśnie skargę na wyrok KIO do sądu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu