ZUS niczym Robin Hood

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

Działania naprawcze w obszarze IT ZUS dały oszczędności, dzięki którym pracownicy dostali podwyżki — wynika z kierowanego do nich listu prezes ZUS.

W ubiegłym tygodniu Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w liście wysłanym do wszystkich pracowników, do którego dotarł „PB”, poinformowała o wyborze oferty Comarchu jako najkorzystniejszej w przetargu na utrzymanie KSI, zaznaczając, że koszt czteroletniej usługi zaproponowany przez nowego wykonawcę jest ponad 350 mln zł niższy niż wynikający z dotychczasowejumowy. W ocenie prezes wybór nowego wykonawcy i związane z tym wyborem oszczędności to swego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych starań, działającego pod jej kierownictwem zarządu zakładu. „Od momentu objęcia stanowiska prezesa ZUS, obszar IT stał się jednym z ważniejszych obszarów naszej pracy. Diagnoza, którą jeszcze w 2016 r. na moje zlecenie postawili niezależni eksperci IT, których udział w pracach Zakładu jest nieodzowny, wskazywała na szereg nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem segmentu informatyki w ZUS. Głównymi z nich były: działanie zakładu pod dyktando usługodawców, niewłaściwe przygotowanie postępowań przetargowych i zawyżanie szacunków cenowych niezbędnych przy organizacji przetargu, czy niezapewniane właściwej obsługi serwisowej” — czytamy w liście. Prezes zwraca uwagę, że oszczędności w obszarze IT pozwoliły zwiększyć budżet na pensje. „(…) nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć, że działania naprawcze w segmencie IT ZUS, w tym poczynione w nim oszczędności, umożliwiły zwiększenie budżetu ZUS na wynagrodzenia pracowników, co odczuli Państwo w postaci wprowadzonych dwukrotnie w tym roku podwyżek pensji” — napisała Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska
Zobacz więcej

Gertruda Uścińska Fot. ARC

Szefowa zakładu zapewnia, że zarząd nadal będzie prowadził działania zmierzające do urealnienia kosztów obsługi systemu IT w ZUS, ale także mające na celu dalszą poprawę jakości tego systemu, co powinno wpłynąć na poprawę warunków pracy pracowników zakładu. © Ⓟ

0,9 mld zł Tyle mniej więcej wynosi tegoroczny budżet ZUS na IT, rzeczywiste wydatki będą jednak znacząco niższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZUS niczym Robin Hood