ZUS nie będzie wcześniej płacił za chorobę

opublikowano: 29-08-2013, 00:00

Fundusz chorobowy FUS jest i na razie będzie deficytowy — przewiduje resort pracy. Nie odciąży pracodawców w wypłatach zasiłków.

Resort pracy nie przewiduje zmian w zasadach wypłacania przez pracodawców świadczeń chorobowych dla pracowników, co postulują przedsiębiorcy. Posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha w interpelacji do ministra pracy i polityki społecznej wyjaśniają, że pracodawcy chcieliby wypłacać wynagrodzenia za czas choroby nie dłużej niż przez 14 dni, niezależnie od wieku pracownika. Właściciele firm uważają, że takie rozwiązanie przyczyniłoby się do zmniejszenia nadużywania zwolnień lekarskich.

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca wypłaca pracownikowi 80 proc. wynagrodzenia za czas niezdolności wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającą łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, osobie, która ukończyła 50 lat, krócej, bo przez 14 dni.

Potem, w obu przypadkach, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest on finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Wiceminister Radosław Mleczko przypomina w odpowiedzi na interpelację poselską, że zróżnicowanie okresu wypłacania wynagrodzenia za czas choroby wynikało z programu „Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” i zmniejszania kosztów zatrudnienia pracowników po 50. roku życia.

Ta redukcja obciążeń zaczęła się 1 lutego 2009 r., po nowelizacji kodeksu, dzięki której od 15. dnia nieobecności pięćdziesięcioletniego pracownika spowodowanej chorobą koszty tej absencji przejmuje FUS. W 2009 r. wydatki na zasiłki chorobowe (wypłacane z funduszu chorobowego) dla pracowników w wieku 50 lat i więcej wyniosły 0,4 mld zł.

W dwóch następnych latach wzrosły do 0,6 mld zł. Sytuacja finansowa FUS nie pozwala na dalsze skracanie okresów, w których pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Jak wyjaśnia Radosław Mleczko, fundusz chorobowy będący częścią FUS jest funduszem deficytowym. Przychody ze składek nie starczają na pełne sfinansowanie świadczeń. W 2012 r. przychody te wyniosły ok. 10,3 mld zł, a wydatki przekroczyły 12,5 mld zł, z czego zasiłki chorobowe stanowiły 58,3 proc. wydatków funduszu. Tych proporcji nie odwróci ani plan finansowy na 2013 r., ani wpływy i wydatki prognozowane na lata 2015–19.

114,9

mln zł Na taką sumę ZUS wstrzymał lub obniżył świadczenia chorobowe w I połowie 2013 r. To głównie efekt kontroli zwolnień lekarskich. ZUS sprawdził 253,2 tys. osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W ich wyniku wydano 32,7 tys. decyzji nakazujących wstrzymanie dalszej wypłaty zasiłku chorobowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu