ZUS odda zaległe odsetki za 1999 r.

Katarzyna Ostrowska
25-09-2001, 00:00

ZUS odda zaległe odsetki za 1999 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje rozporządzenie, na którego podstawie przekaże wszystkie zaległe odsetki od spóźnionych składek z 1999 r. Zdaniem przedstawicieli środowiska funduszy emerytalnych, nie będą to znaczące kwoty dla budżetu.

Część przedstawicieli funduszy emerytalnych uważa, że znacznie wzrosła sprawność systemu informatycznego w ZUS. OFE wciąż jednak dostają miesięcznie mniej pieniędzy, niż szacują, że powinny otrzymać. Ich zdaniem, na konta funduszy powinno wpływać miesięcznie nawet do 1 mld zł, a obecnie otrzymują 650-750 mln zł.

Fundusze w ostatnim czasie dostały zapewnienie z ZUS, że do końca roku będzie działał nowy system informatyczny. Daje to szansę na oszacowanie zaległych składek i przekazanie ich funduszom. Pocieszać może jeszcze wypowiedź Marka Belki, przyszłego ministra finansów, który zapowiada nowelizację tegorocznego budżetu. Umożliwi ona spłatę zobowiązań Skarbu Państwa wobec OFE i PKO BP. Kwota zobowiązań Skarbu Państwa wynosi 8 mld zł.

ZUS spłaci

Równocześnie ZUS kończy prace nad rozporządzeniem, które rozwiąże sprawy odsetkowe za opóźnione składki z 1999 r. Na jego podstawie zobowiązania przejmie zakład. Wcześniej nie chciał tego uczynić tłumacząc, że zaległości nie zawsze wynikają z jego winy, ale płatników czy banków pośredniczących. Jednak Anna Warchoł, rzecznik prasowy ZUS, twierdzi, że nic nie słyszała na temat tego projektu.

— Problemem jest oszacowanie kwoty zaległych składek. Podobne kłopoty są z wyliczeniem liczby klientów funduszy. OFE zgłosiły do ZUS 10,5 mln osób, a rzeczywiście uczestników systemu jest 8,5-9,0 mln. To może wpłynąć na weryfikację kwoty zaległych składek — mówi Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE BPH CU WBK.

To dobre rozwiązanie

Zdaniem Piotra Szczepiórkowskiego, zaległe odsetki to nie są jednak duże kwoty. Według szacunków Krzysztofa Lutostańskiego, prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, na początku tego roku zaległe odsetki stanowiły 1 mld zł. Wciąż narastają i na koniec roku mogą sięgnąć 1,5-2,0 mld zł. Na koniec przyszłego roku mogłyby osiągnąć poziom nawet 3 mld zł.

— Jest wiele problemów technicznych z przekazaniem zaległych odsetek. Niemniej są to prawa nabyte i jest stosowna ustawa, trzeba więc uregulować zaległości. Pracodawcy nie zapłacą odsetek, bo mogą już np. nie istnieć. Zresztą ustalenie, kto jest winny zaległości, jest kosztowne. Płatnik po trzech latach wygra każdą sprawę z ZUS w sądzie. To było zaniedbanie Zakładu, wynikające z braku systemu, a wszelkie niejasności powinny być wyjaśnione od razu. Takie rozporządzenie, o którym jeszcze nie słyszałem, jest wbrew pozorom najtańszym rozwiązaniem. Bo i tak ostatecznie zobowiązanie spadłoby na ZUS. Trzeba to zrobić jak najszybciej, aby zaległości nie narastały — mówi prezes Lutostański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZUS odda zaległe odsetki za 1999 r.