ZUS-OFE: nadal bez zmian

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

ZUS-OFE: nadal bez zmian

Nic się nie zmieniło w przepływie pieniędzy z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych. Do środy OFE otrzymały jedynie 2,625 mln zł, z należnych im 156 mln zł za kwiecień. Od tego tygodnia ZUS powinien już wysyłać pieniądze za maj.

ZUS wciąż spóźnia się z przesyłaniem pieniędzy otwartym funduszom emerytalnym. Od zeszłego tygodnia konta funduszy powiększyły się jedynie o 28 tys. zł. Są to pieniądze należne OFE wyłącznie za kwiecień i stanowią tylko 1,7 proc. całej sumy. Tymczasem ZUS powinien już rozpocząć wysyłanie pieniędzy za maj.

Sytuacja w ZUS uniemożliwia skuteczne zarządzanie przez towarzystwa środkami klientów. Podważa to również funkcjonowanie samej reformy emerytalnej. ZUS tymczasem przekonuje, że to wina pracodawców oraz błędów w przekazach bankowych.

4 mln klientów

Dziewiętnaście funduszy emerytalnych zgłosiło już do ZUS ponad 3,9 mln klientów. Łącznie fundusze podpisały już ponad 4 mln umów. ZUS formalnie przyjął przeszło 3,8 mln osób. Największy fundusz emerytalny — Commercial Union OFE BPH CU WBK zebrał już ponad 1,2 mln klientów. Kolejny OFE, czyli Nationale-Nederlanden zwiększył od ostatniego tygodnia swój stan posiadania o 32 tys. klientów (16 czerwca miał ich 812 tys.).

W ostatnim tygodniu radykalnie wzrosła liczba członków funduszu PZU Złota Jesień. Tydzień temu było ich 700 tys., teraz już 760 tys.

OFE Norwich Union w ciągu tygodnia zdobył 5 tys. klientów i ma już 195 tys. uczestników.

O cztery tysiące klientów lepszy od OFE NU był w ostatnim tygodniu fundusz Skarbca Emerytury (obecnie ma 168 tys. klientów).

Chwilowo milczą

Więcej niż 180 tys. klientów ma już Zurich Solidarni OFE, który taką liczbą mógł poszczycić się na koniec maja. Kolejne dane poznamy pod koniec czerwca. Zapewne więcej niż 100 tys. uczestników ma również OFE Winterthur, któremu UNFE udzielił zgody na obniżenie opłat. W czwartym roku oszczędzania w tym funduszu zmaleją one już o 3,75 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZUS-OFE: nadal bez zmian