ZUS rozstrzygnie przetarg w październiku

opublikowano: 08-10-2017, 22:00

Tuż przed finałem potencjalni wykonawcy zlecenia na utrzymanie KSI — Comarch, Asseco i konsorcjum Atosa — muszą się tłumaczyć z… rażąco niskich cen.

Firmy zainteresowane kontraktem na utrzymanie systemu informatycznego ZUS (KSI) nie będą długo drżeć z niepewności. — Wybór oferty nastąpi do końca października — deklaruje Krzysztof Dyki, wiceprezes zakładu. Potencjalni wykonawcy, wśród których po dwóch etapach oceny faworytem jest najtańszy Comarch (z ceną 242 mln zł), czekają teraz na wyniki trzeciego etapu selekcji — testu praktycznego.

W piątek 29 września zespoły informatyków w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w siedzibie ZUS musiały wykonać pięć zadań, punktowanych na 0 lub 6. Według informacji „PB”, każdy z trzech potencjalnych wykonawców (oprócz Comarchu to Asseco, obecnie utrzymujące KSI, i konsorcjum Atosa) zaliczył co najmniej jedno. Niezaliczenie żadnego zadania skutkowałoby wykluczeniem z przetargu. Na werdykt oferenci nie czekają jednak bezczynnie — muszą się tłumaczyć z… rażąco niskich cen.

Wprawdzie tylko Comarch zaproponował kwotę znacznie (o 35 proc.) niższą od budżetu przetargu, Asseco złożyło ofertę niemal mu równą (blisko 374 mln zł), a konsorcjum Atosa sporo wyższą (niespełna 431 mln zł). W wezwaniu ZUS nie odniósł się jednak do budżetu, który sam niedawno ustalił (na podstawie analizy bieżących postępowań i ekspertyz), lecz do szacunków… sprzed dwóch lat, gdy na podstawie zapytań ofertowych przewidywał koszt czteroletniej umowy na utrzymanie KSI na poziomie 621,5 mln zł. Choć dziś nie zamierza tyle zapłacić za usługę, prawo zamówień publicznych zmusza go do żądania wyjaśnień od oferentów.

Mają je przedstawić do piątku. Osoby zbliżone do przetargu twierdzą, że to czysta formalność. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i zakończeniu procedury odwoławczej przed KIO (zdaniem obserwatorów przetargu, odwołania są niemal pewne) ZUS będzie mógł podpisać umowę z nowym wykonawcą. Zwycięzca będzie miał rok na przejęcie systemu (nie dotyczy to oczywiście Asseco) — w tym czasie będzie musiał udowodnić, że jest w stanie świadczyć usługę na odpowiednim poziomie. Przekazanie będzie się odbywało pod okiem zespołu inżyniera kontraktu, powołanego przez ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS

Puls Biznesu

Inne / ZUS rozstrzygnie przetarg w październiku