Czytasz dzięki

ZUS uprości formularz

opublikowano: 20-03-2020, 14:16

Zakład pracuje nad uproszczeniem formularza umożliwiającego odroczenie lub umorzenie płatności składek, oświadczenie w tej sprawie pojawi się jeszcze dziś.

Uproszczenie formularza zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie "Gorąca Linia" w serwisie zdrowybiznes.pb.pl

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

- Pojawiły się wątki, że formularz, który muszą wypełnić firmy jest bardzo złożony i skomplikowany.

- Rozmawiałam z panią prof. Uścińską i zarządem ZUS. [ZUS] już w tej chwili pracuje nad uproszczeniem tego formularza, a my równolegle nad zmianą schematu. Dzisiaj zwolnienie z podatku czy składek na ubezpieczenie społeczne jest traktowane jako pomoc publiczna w ramach mechanizmu de minimis. Rozmawiam z Komisją Europejską, i mam nadzieję, że w ciągu doby takie zwolnienie będziemy mieć, aby tę pomoc zwolnić z kategorii pomocy publicznej. Wówczas ten formularz będzie miał naprawdę cztery pozycje i zakład już nad tym pracuje - mówiła Jadwiga Emilewicz.

O uproszczenie procedur apeluje w piśmie do Kancelarii Premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

- Proponuję zastąpić biurokratyczny i nieefektywny instrument, który obowiązuje obecnie, prostym i szybkim zgłoszeniem e-mailem bądź pocztą chęci zrezygnowania na okres 3 miesięcy z opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, z zachowaniem obowiązkowej składki zdrowotnej. Takie rozwiązanie nie podlega tzw. pomocy "de minimis" i jest pozbawione obowiązku składania wniosku [do Komisji Europejskiej] - czytamy w piśmie.
 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy