ZWG testuje młyn

Nowatorski młyn elektromagnetyczny ZWG przetestuje m.in. w KGHM. Równolegle planuje przejęcia.

Przemysłowa spółka z portfela Marka Falenty, znanego m.in. z inwestycji w telekomunikacyjne Hawe, rozpoczęła testy produktu, z którym inwestorzy wiążą wielkie nadzieje — młyna elektromagnetycznego.

— Inwestorzy dzwonią i dopytują się o nasz projekt. A idzie dobrze. Podpisaliśmy właśnie z dużym klientem umowę na testy. Mamy też nadzieję podpisać wkrótce podobną umowę z drugim klientem. Testy potrwają około roku — przewiduje Marcin Sutkowski, prezes ZWG.

Testują na miedzi

Nie ujawnia nazw firm, ale na rynku od dawna słychać, że młyn będzie testowany w KGHM. Nic dziwnego — jedną z najważniejszych cech młyna jest jego energooszczędność. A KGHM należy do najbardziej energochłonnych firm w Polsce — zużywa grubo ponad 2 TWh energii elektrycznej rocznie. Na dodatek w procesie przeróbki rudy miedzi (mielenia) energia stanowi 80 proc. kosztów. Na mielenie KGHM wydaje nawet 200 mln zł rocznie. Skala potencjalnych oszczędności zachęca więc do testów.

— Nasz młyn znajdzie zastosowanie w szeregu branż — od firm wydobywających metale, poprzez producentów ceramiki i cementu, aż po farmację. Czyli we wszystkich sektorach, które wymagają przemiału surowca. Z badań wynika nawet, że w niektórych przypadkach przemielenie surowca przez młyn poprawia jego właściwości. Tak jest np. w przypadku cementu — podkreśla Marcin Sutkowski.

W prace nad nowatorskim młynem elektromagnetycznym ZWG zainwestowało do dziś ok. 400 tys. zł i stara się o dofinansowanie, m.in. z programów prowadzonych przez NFOŚiGW i NCBiR. Pierwsze przychody pojawią się najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kwartałów.

— W tym roku chcemy zaoferować gotowe już młyny mniejszym firmom przemysłowym — zapowiada Marcin Sutkowski.

Będzie przejęcie

Plan na ten rok zakłada też przejęcia. ZWG, specjalizujące się w produkcji wyrobów gumowych i gumowo-metalowych na potrzeby przemysłu i górnictwa (klienci to m.in. KGHM, PGE, spółki węglowe), ma już na koncie dwie takie transakcje: przejęcie zakładu wyrobów gumowych w Kętach oraz Spółdzielni Inwalidów Rozwój w Rawiczu (produkcja i usługi dla branży metalowej). Właśnie dopina trzecią.

— Chodzi o przejęcie firmy specjalizującej się w usługach dla górnictwa, o przychodach cztery razy większych od tych, które osiąga samo ZWG [20 mln zł w 2012 r. — red.] — mówi Marek Falenta, główny akcjonariusz ZWG. Transakcja miałaby mieć wartość ponad 20 mln zł. I nie wyczerpie apetytu ZWG na przejęcia.

— Na liście do analiz mamy wiele firm, a w tym roku moglibyśmy zrealizować 3-4 transakcje — twierdzi Marek Falenta.

Przy finansowaniu ewentualnych transakcji ZWG wykorzysta obligacje oraz kredyty bankowe. Nowe projekty przełożą się na wzrost biznesu w tym roku. Zysk netto, według oczekiwań Marka Falenty, powinien się podwoić w 2013 r. W zeszłym roku wyniósł 6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZWG testuje młyn