Związkowcy z KGHM domagają się podwyżek

PAP
opublikowano: 25-08-2008, 12:35

Podwyżki wynagrodzeń pracowników o 550 zł  domagają się związkowcy NSZZ Solidarność z KGHM Polska Miedź SA. Jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane, zapowiadają wszczęcie procedury sporu zbiorowego.

Zarząd spółki odpowiada, że w tej chwili nie ma pieniędzy na spełnienie żądań, a płace pracowników w tym roku już wzrosły.

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność domaga się m.in. "zrekompensowania rosnących kosztów utrzymania poprzez podwyższenie wynagrodzeń pracowników spółki o 550 zł miesięcznie od 1 sierpnia br." Postulat ten związkowcy proponują realizować poprzez wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 200 zł miesięcznie od 1 sierpnia.

Związkowcy w piśmie przesłanym w poniedziałek PAP informują, że domagają się także "zaprzestania działań mających na celu integrację oddziałów górniczych i hutniczych spółki". Ich zdaniem integracja doprowadzi do "pogorszenia warunków pracy i zwiększenia zagrożenia życia i zdrowia górników".

Członkowie "Solidarności" domagają się realizacji postulatów do 29 sierpnia, w innym przypadku żądają niezwłocznego podjęcia negocjacji w ramach sporu zbiorowego.

Rzeczniczka Spółki Monika Kowalska poinformowała, że zarząd już wcześniej twierdził, odpowiadając na postulaty związków zawodowych, dotyczące wzrostu stawek osobistego zaszeregowania pracowników o 200 zł, że nie może się na to zgodzić.

"Możliwości finansowe Spółki nie uległy - w stosunku do sytuacji na początku roku - zmianie, która uzasadniałaby możliwość zaakceptowania postulowanej przez związki zawodowe kolejnej podwyżki wynagrodzeń" - napisano w komunikacie.

Kowalska dodała, że KGHM Polska Miedź już raz w tym roku podwyższył płace. Od stycznia stawki płac zasadniczych wzrosły o 150 zł. Wzrost wynagrodzeń miesięcznych skutkować będzie także analogicznym wzrostem nagród rocznych. W sumie, miesięczna podwyżka płac wyniesie w skali roku przeciętnie 460 zł.

Odnosząc się do drugiego postulatu związkowców, Kowalska poinformowała, że obecnie trwa "jedynie opracowanie projektów mających na celu usprawnienie i obniżenie kosztów wydobycia rudy miedzi i jej przetworzenia". Natomiast jakiekolwiek działania rozpoczną się dopiero po przyjęciu tych projektów przez Zarząd KGHM Polska Miedź SA i przeprowadzeniu społecznych konsultacji między innymi z przedstawicielami związków zawodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu