Związkowcy z KGHM grożą rozpisaniem referendum ws form protestu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2006, 14:37

Rozpisaniem wśród załogi referendum na temat dalszych form protestu, zagroził w czwartek zarządowi KGHM Polska Miedź SA, znajdujący się z nim w sporze zbiorowym, Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Rozpisaniem wśród załogi referendum na temat dalszych form protestu, zagroził w czwartek zarządowi KGHM Polska Miedź SA, znajdujący się z nim w sporze zbiorowym, Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

"W przypadku dalszego lekceważenia roszczeń pracowniczych przez zarząd Polskiej Miedzi chcemy w referendum zapytać załogę, jak ma wyglądać dalszy spór" - powiedział w czwartek PAP wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki.

Organizacja ta od wtorku jest w sporze zbiorowym z zarządem koncernu, a jednym z postulatów jest m.in. żądanie wypłaty specjalnej nagrody za bardzo dobre wyniki osiągane w tym roku przez spółkę.

We wtorek ZZPPM informował, że do czwartku oczekuje na stanowisko zarządu oraz zaproponował niezwłoczne podjęcie rokowań.

Gdy to nie nastąpiło, w wystosowanym w czwartek piśmie, działacze ZZPPM zagrozili, że jeśli w ostatecznym terminie do 12 czerwca zarząd KGHM nie rozpocznie z nimi rokowań, to zwrócą się do pracowników z pytaniem, które formy nacisku, ze strajkiem włącznie, należy podjąć.

Według rzecznika KGHM, Mieczysława Piotrowskiego, postulat wypłaty nagrody w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników narusza uzgodnienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2006 roku zawarte w porozumieniu z 8 lutego tego roku zawartym pomiędzy zarządem KGHM i związkami zawodowymi.

Oprócz żądania wypłaty nagrody w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia dla każdego z pracowników, ZZPPM domaga się: oddłużenia spółek grupy kapitałowej i ich dokapitalizowania oraz wystąpienia przez zarząd do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o dokonanie odpisu z zysku za 2005 r. kwoty 100 mln zł na fundusz świadczeń socjalnych działający w spółce.

Według Piotrowskiego, "postulat oddłużenia z udzielonych kredytów oraz znacznego dokapitalizowania spółek z grupy kapitałowej nie stanowi przedmiotu sporu zbiorowego w rozumieniu ustawy - sprawy te należą do wyłącznej kompetencji pracodawcy".

Natomiast odnosząc się do postulatu dotyczącego wystąpienia do Walnego Zgromadzeniaá(WZA) o dokonanie odpisu 100 mln zł z zysku netto na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, rzecznik koncernu przypomniał, że decyzje dotyczące podziału zysku należą do wyłącznej kompetencji WZA.

W komunikacie KGHM poinformowano, że zarząd Polskiej Miedzi zaproponował ZZPPM spotkanie 21 czerwca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane