Zwiększa się siła złotego

Piotr Burza
opublikowano: 05-07-1999, 00:00

Zwiększa się siła złotego

Początek tygodnia na polskim forexie przyniósł dalsze, stopniowe umacnianie złotego. Spodziewany napływ dewiz z inwestycji bezpośrednich spowodował, że inwestorzy kupowali spore ilości polskiej waluty. Poniedziałkowe odchylenie od parytetu zwiększyło się do 4,26 proc. W czasie trwania porannej sesji nastąpiła pierwsza od sierpnia ubiegłego roku interwencja banku centralnego na polskim rynku walutowym. Bank centralny kupił i sprzedał euro zarabiając na tej transakcji. Przedstawiciele NBP stwierdzili później, że nie można było tego nazwać interwencją, lecz tylko arbitrażem. Dodając jednocześnie, że NBP będzie ingerował w rynek walutowy, gdy nastąpi jego zbytnia segmentacja lub zbyt wielkie umocnienie złotego. Jakkolwiek by to nazwać, osłabiło to znacznie złotego, a odchylenie od parytetu spadło do 4,03 proc. Jednak oczekiwanie na napływ kapitału zagranicznego spowodowało, że złoty wybił się ponownie.

Wszyscy oczekiwali, że Fed podniesie stopy procentowe w USA o 0,25 punktu procentowego. Większa podwyżka spowodowałaby odpływ inwestorów z naszego rynku, ponieważ wysokie oprocentowanie w USA, a także znacznie większe bezpieczeństwo lokat promowałoby Stany Zjednoczone. Większość polskich banków kupowała dolary. Zachód jednak je sprzedawał wymieniając na złote. Spowodowało to, że rynek był zrównoważony, a polska waluta utrzymywała się na poziomie około 4,4 proc. powyżej parytetu.

PODWYŻSZENIE podstawowej stopy procentowej w USA jedynie o 0,25 proc. oraz zapowiedź utrzymania tego poziomu przez dłuższy czas spowodowało znaczne wybicie polskiej waluty. W czwartek złoty otworzył się na poziomie 4,98/4,93 proc. powyżej parytetu. W czasie trwania sesji polska waluta osiągnęła najwyższy od stycznia — największej aprecjacji złotego — poziom odchylenia w relacji do walut obcych. Złoty przebił silny techniczny opór 5 proc. odchylenia od parytetu — zwiększyło się ono do 5,28 proc. Dolar kosztował 3,9070 zł, a euro 4,0113 zł. Spowodowane to było zmniejszeniem się deficytu na rachunku obrotów bieżących, który w maju osiągnął jedynie 641 milionów USD wobec spodziewanego miliarda. Również do tak wielkiego wybicia złotego przyczyniła się wcześniejsza wypowiedź Dariusza Rosatiego, członka Rady Polityki Pieniężnej. Stwierdził on, że w pierwszym kwartale przyszłego roku możemy się spodziewać pełnego uwolnienia złotego. Zniesienie pasma wahań ma być poprzedzone zniesieniem pełzającej dewaluacji złotego. Czwartkowa wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz, że bank centralny nie będzie ingerował w kurs złotego, przyczyniła się do tego, że inwestorzy kupowali duże ilości polskiej waluty. Odnotowano również znaczną obecność zagranicy, a obroty na rynku podskoczyły prawie do 2 mld USD. Realizacja zysków spowodowała jednak ponowne osłabienie polskiej waluty do 5,14 proc. odchylenia od parytetu.

W PIĄTEK na otwarciu odchylenie od centralnego parytetu wynosiło 5,16 proc. Za dolara płacono 3,9195 zł, a za euro 4,0085 zł. W czasie sesji poziom naszej waluty ustabilizował się na poziomie 5,09 proc. odchylenia od parytetu.

W przyszłym tygodniu analitycy prognozują dalsze wzrosty, przerywane realizacją zysków. Następnym oporem technicznym jest 6 proc. odchylenia od parytetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zwiększa się siła złotego