Zwolnienie lekarskie przez internet

opublikowano: 19-10-2015, 22:00

Zamiana papierowych zaświadczeń na elektroniczne ma ułatwić życie pracownikom, lekarzom i ZUS.

Co robimy, gdy choroba przykuwa nas do łóżka? Prosimy członka rodziny o podrzucenie zwolnienia do firmy lub ZUS. Oczywiście, lepiej byłoby wysłać skan zaświadczenia e-mailem. Problem w tym, że dokumentu w tej wersji nie uznaje się za podstawę do udzielenia zasiłku. Z początkiem nowego roku to się jednak zmieni.

— Druki ZUS ZLA, które teraz są wypisywane ręcznie, od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać w formie elektronicznej i przekazywać je na elektroniczną skrzynkę ZUS — potwierdza Katarzyna Miazek z Tax Care.

Czy dla medyków zmiana nie oznacza więcej pracy? Bynajmniej. Sporządzenie elektronicznego dokumentu będzie trwało krócej niż wystawienie papierowego. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta i jego pracodawców. Gdy wpisze numer PESEL chorego, pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Natomiast adres pacjenta i dane płatnika będzie wybierał z wyświetlonej listy. Na nowinkę cieszy się też ZUS, bo będzie mógł lepiej weryfikować,czy prawidłowości zwolnienia wykorzystywane są właściwie. Obecnie w przypadku krótkookresowych zwolnień kontrola jest prawie niemożliwa — zanim zaświadczenie trafi do ZUS, często kończy się okres, na który zostało wystawione. A co, jeśli zwolnienie zostanie wystawione podczas wizyty domowej, kiedy nie ma dostępu do internetu? Lekarz wystawi papierowy dokument, który pacjent będzie musiał dostarczyć w tradycyjny sposób do pracodawcy albo ZUS. Do końca 2017 r. będą obowiązywać zarówno papierowe druki, jak i e-zwolnienia, potem tylko te drugie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane