Czytasz dzięki

Zwolnienie ze składek, ale nie z rozliczeń

opublikowano: 01-04-2020, 22:00

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, odpowiada na pytania użytkowników serwisu zdrowybiznes.pb.pl w programie Gorąca linia na temat zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowego

„PB”: Którzy przedsiębiorcy i na jakich zasadach mogą liczyć na wsparcie ZUS w ramach tarczy antykryzysowej?

Gertruda Uścińska: 16 marca wprowadziliśmy jednostronicowe oświadczenie w sprawie skorzystania z odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia zaległości na raty. Zainteresowanie jest bardzo duże: od 16 do 31 marca skorzystało z tej możliwości prawie 24 tys. płatników składek, czyli osiem razy więcej niż przeciętnie miesięcznie w ubiegłym roku. Widzimy więc już, że wielu płatników znalazło się w tej trudnej sytuacji. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię rozwiązań, które weszły wczoraj w życie, najistotniejsze jest zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Dotyczy ono po pierwsze ok. 700 tys. mikrofirm zatrudniających do dziewięciu ubezpieczonych. Łącznie takich ubezpieczonych jest 2,4 mln.

Użytkownicy serwisu zdrowybiznes.pb.pl pytają, czy w ramach tego limitu są osoby na etatach, ale też np. na umowach zlecenia?

Ubezpieczonym jest nie tylko pracownik, ale także osoba na umowie zleceniu. Ubezpieczonym jest także sam przedsiębiorca. Drugą grupą, która skorzysta ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek, to ok. 1,2 mln osób samozatrudnionych, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, a ich przychód nie przekracza 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2020 r., czyli 15 681 zł. Zgodnie z OSR do ustawy łączny skutek dla trzech miesięcy wyniesie maksymalnie 9,5 mld zł. Zwolnienie ze składek nie oznacza zwolnienia ze składania do nas w ustawowych terminach deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych za marzec, kwiecień i maj. Będziemy brać pod uwagę wyłącznie deklaracje przysłane do 30 czerwca. Natomiast zawieszenie można też wykorzystać częściowo, tzn. jeżeli przedsiębiorca w marcu nie spełni kryterium przychodowego, to może skorzystać ze zwolnienia w kolejnych dwóch miesiącach. Otrzymujemy też wiele pytań o prawo do świadczeń za okresy objęte zwolnieniem.

Nie tylko państwo.

Ustawa przewiduje, że mimo zwolnienia z opłacenia składek zachowana zostanie ciągłość ubezpieczenia. Nieopłacone składki należne zostaną zapisane na koncie ubezpieczonego, aby miał on prawo do świadczeń zdrowotnych, zasiłku chorobowego, czy rent, ale także aby te trzy miesiące nie przepadły przy ustalaniu w przyszłości emerytury. Dotyczy to także przedsiębiorców.

ANONIM: Czy będą odpowiednie formularze na zwolnienie z ZUS?

Wszystkie nasze formularze dotyczące zwolnienia ze składek, świadczenia postojowego, uproszczonych ulg umieścimy na stronie gov.pl i zus.pl. Na stronie gov.pl będą zgromadzone wszystkie formularze, również innych instytucji i dotyczące innych form wsparcia. Na podstawie najczęściej zadawanych pytań tworzymy też wyjaśnienia napisane prostym językiem.

ANONIM: Kwalifikuję się do skorzystania z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS. Czy to oznacza, że nie zapłacę najbliższej, z terminem płatności 10 kwietnia?

Tak, jeżeli pierwszym miesiącem zwolnienia będzie marzec, to składka z terminem płatności do 10 kwietnia będzie objęta tym zwolnieniem.

JAN: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, spełniam warunki do trzymiesięcznego zwolnienia z płacenia składek ZUS. Czy powstanie z tego jakieś zadłużenie wobec ZUS?

Zadłużenie nie powstanie. Jeżeli pan Jan prowadzi działalność i spełnia warunek przychodowy, czyli przychód niższy niż 15 681 zł w marcu, to może złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Pan Jan nie zapłaci składek, ale musi złożyć deklarację rozliczeniową zgodnie z ustawowymi terminami.

ANONIM: Czy kryterium przychodowe dotyczyć będzie lutego czy marca?

Kryterium będzie dotyczyć marca, ale jeśli w marcu nie zostanie spełnione, to może będzie spełnione w kwietniu lub maju — i wtedy zwolnienie będzie przysługiwało od danego miesiąca.

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ: Czy świadczenie postojowe będzie świadczeniem jednorazowym, czy też będzie wypłacane za marzec, kwiecień i maj?

Świadczenie postojowe to rozwiązanie odrębnewobec zwolnienia ze składek. Zgodnie z ustawą świadczenie postojowe jest jednorazowe. Jednak w zależności od dalszego rozwoju wypadków rząd może zdecydować o ponownej wypłacie świadczenia. Postojowe to drugi ważny element tarczy antykryzysowej realizowany przez ZUS. Wydatki na ten cel szacujemy na ok. 4,1 mld zł. Świadczenie wyniesie dla większości uprawnionych 2080 zł. Skorzysta z niego ok. 1,1 mln zleceniobiorców i niecały 1 mln samozatrudnionych, w tym 53 tys. osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane