Zwrot akcji w greckiej tragedii

Maciej Zbiejcik, AS
29-04-2010, 06:49

We wtorek wieczorem sytuacja na giełdach była dramatyczna. Wczoraj wydawało się, że zostanie opanowana

Politycy i bankierzy usiedli wreszcie do konkretnych rozmów o pomocy dla Grecji. Rynki odrobiły część strat.

Wielkie emocje przeżywają inwestorzy. We wtorek późnym popołudniem na giełdach świata doszło do lawinowej wyprzedaży (SP 500 stracił 2,34 proc, NASDAQ 2,04 proc., a CAC 3,8 proc.). W pierwszych godzinach środowej sesji sytuacja nadal wyglądała bardzo źle. Grecką tragedię przeżywała giełda portugalska, pikując ponad 6 proc.

Inwestorzy doszli do siebie pod koniec sesji, a indeksy zaczęły odrabiać straty. Grecja i Portugalia, które zafundowały inwestorom gorący koniec miesiąca, zaczęły wychodzić na plus.

Rynek uspokoiła informacja, że na godzinę 16.45 zaplanowano konferencję Angeli Merkel, niemieckiej kanclerz, po spotkaniu z Dominique Strauss-Kahnem, szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, poświęconym Grecji. Szef MFW oświadczył, że pomoc dla Grecji to 120 mld euro przez trzy lata. Do Berlina na rozmowy o Grecji udał się także Jean Claude-Trichet, szef Europejskiego Banku Centralnego.

Politycy i szefowie najważniejszych instytucji finansowych świata przestraszyli się spadków na rynkach i znacząco przyspieszyli rozmowy o Grecji. Dzień wcześniej agencja ratingowa Standard Poor's obniżyła ratingi dla gospodarek Portugalii (o dwa poziomy) i Grecji (o trzy poziomy) do statusu śmieciowego. Znacząco pogorszyła się sytuacja na greckim rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji Grecji przekroczyła 13 proc. To ogromny koszt dla tego kraju. W Polsce dużo taniej można otrzymać kredyt konsumencki bez zabezpieczenia.

— To, co dzieje się na greckim rynku długu, powinno zmusić władze UE do szybkiego działania, by ustabilizować sytuację. Dlatego korekta może być krótka i nie powinna przekraczać 10 proc. Osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby zakończyła się nawet jutro — mówi Marcin Kiepas, analityk XTB.

Mimo pewnego uspokojenia emocji w ostatnich godzinach wczorajszego handlu blilans ostatnich dwóch sesji dla WIG oraz WIG20 to odpowiednio -2,9 i -3,5 proc.

Zwolennicy płaskiej korekty dzięki globalnemu zamieszaniu próbują doszukać się pozytywów dla naszego rynku.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik, AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwrot akcji w greckiej tragedii