Czytasz dzięki

Zwycięzca jest tylko jeden

Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 05-11-2020, 09:55

Wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie w USA wygra Joe Biden. Taki układ przy podzielonym Kongresie nie jest dobry dla inwestorów, a jednak wczoraj mieliśmy niesamowicie pozytywną reakcję, która jest kontynuowana dziś. To zaś pokazuje, że wygrany jest tylko jeden – tani pieniądz.

Część inwestorów może przyjmować reakcję rynków ze zdumieniem – przecież Joe Biden miał być negatywny dla rynków? To fakt, Biden, dla którego potwierdzenie wygranej w Arizonie i Nevadzie będzie raczej formalnością, nie będzie tak sprzyjał najzamożniejszym i korporacjom jak Donald Trump. Do tego podzielony Kongres nie przyjmie zapewne tak dużego pakietu stymulacyjnego, na jaki wcześniej liczyli inwestorzy. Co więcej, jednocześnie mamy powrót do coraz poważniejszych lockdownów w Europie oraz coraz gorsze statystyki w USA (wczoraj blisko 110 tys. przypadków, co jest nowym rekordem), co przy zmianie w Białym Domu również może oznaczać powrót częściowych zamknięć gospodarki. Dlaczego zatem rynki reagują tak euforycznie? Można byłoby ryzykować różne teorie, np. o tym, że Demokraci w zamian za zgodę (Republikanów w Senacie) na pakiet fiskalny poświęcą plany podniesienia podatków dla firm technologicznych – czyli rynek dostanie dwie pieczenie upieczone na jednym ogniu. Ale wraz z indeksem Nasdaq od piątkowych minimów o 10% wzrosły notowania niemieckiego DAX-a, czy polskiego WIG20! Moim zdaniem, działa tu efekt kleszczy, o których już wspominałem przy okazji spadków na giełdach – inwestorzy są rozdarci pomiędzy coraz gorszymi perspektywami a zalewem tanich pieniędzy, który skłania ich do podejmowania ryzyka. Oczekuję zatem sporo zmienności i przeplatania się okresów trudnej do wytłumaczenia euforii z momentami strachu i paniki.

Skoro o tanim pieniądzu mowa, dziś jedną decyzję mamy już za sobą. Chodzi o Bank Anglii, który nie obniżył stóp procentowych, ale zwiększył skalę dodruku. Wydaje się, że jest to mniejsze zło, gdyż ujemne stopy (o których się mówiło) przyniosłoby na dłuższą metę wiele szkody. W reakcji na tę decyzję obserwujemy umocnienie się funta. Z kolei wieczorem decyzja Fed, który już skupuje ogromne ilości długu i zapewne ograniczy się do napominania Kongresu o potrzebie dalszej stymulacji. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, zaś 30 minut później rozpocznie się konferencja Joe Powella. Tymczasem o 9:35 euro kosztuje 4,5362 złotego, dolar 3,8586 złotego, frank 4,2384 złotego, zaś funt 5,0212 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane