Zwykłe okienko lepsze od elektronicznego

28-09-2012, 00:00

Przedsiębiorcy wciąż wolą zakładać firmy w urzędzie niż korzystać z elektronicznej platformy. Władzy pozostaje tylko dalej upraszczać e-procedury

Przedsiębiorcy wciąż wolą tradycyjny sposób rejestrowania działalności gospodarczej, czyli osobiście. Po roku funkcjonowania specjalnej platformy umożliwiającej zakładanie firm przez internet, tą drogą złożyli ponad 30 proc. wniosków.

Nowi przedsiębiorcy, w większości nieposiadający elektronicznego podpisu ciągle muszą korzystać z tradycyjnego okienka żeby założyć firmę (fot. M. Wiśniewski)
Zobacz więcej

Nowi przedsiębiorcy, w większości nieposiadający elektronicznego podpisu ciągle muszą korzystać z tradycyjnego okienka żeby założyć firmę (fot. M. Wiśniewski)

Tylko część z nich jednak podpisano przy użyciu narzędzi elektronicznych, pozostałe co prawda wcześniej przygotowano i wysłano online, ale podpisów dokonano odręcznie w urzędzie gminy. Według Ministerstwa Gospodarki (MG), te dane nie dają jeszcze pełnego obrazu o zainteresowaniu elektroniczną formą rejestracji przedsiębiorstw osób fizycznych, gdyż nowy system istnieje dość krótko.

— Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej (CEIDG) została uruchomiona 1 lipca 2011 r., natomiast proces przekazywania do niej danych dotyczących przedsiębiorców, wpisanych wcześniej do 2479 ewidencji gminnych, zakończył się dopiero 31 grudnia 2011 r. — informuje Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w MG w odpowiedzi na interpelację poselską Agnieszki Hanajczyk w sprawie internetowej ewidencji.

W ocenie resortu gospodarki liczba użytkowników systemu rośnie z dnia na dzień. Liczba wniosków obsługiwanych przez CEIDG w ciągu dnia w okresach na przełomie miesięcy przekracza 20 tys. Obecnie koszt utrzymania jednego wpisu w centralnejewidencji wynosi ok. 4,88 zł, przed jej uruchomieniem był wielokrotnie wyższy.

(...)

OKIEM EKSPERTA

Jest pieczątka – jest skuteczność

MONIKA ZAKRZEWSKA

ekspert z Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan

Z uwagi na to, że nowe przepisy obowiązują krótko, dane o elektronicznych wpisach do CEIDG nie są złym wynikiem. Nie możemy zapominać, że wypełnienie formularza nie wystarczy — musimy go jeszcze podpisać, potwierdzić dane wskazane w formularzu. Aby to zrobić w wersji elektronicznej, niezbędne jest posiadanie tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. A kto z osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą taki posiada? Prawdopodobnie nikt.

Dopóki nie zostaną wprowadzone dowody osobiste z mikroprocesorem zawierającym nasz podpis elektroniczny, nic tej sytuacji nie zmieni. Tak czy inaczej trzeba pofatygować się do urzędu gminy — wylegitymować się i złożyć podpis na dokumencie wydrukowanym. Jeżeli i tak trzeba iść do urzędu, to wniosek można wypełnić również tam, na dodatek z pomocą wykwalifikowanego urzędnika. Inna sprawa, że rejestracja działalności gospodarczej, szczególnie w mniejszych ośrodkach, nie jest czymś nagminnym.

W związku z tym nie kojarzy się z koniecznością spędzenia długich godzin oczekiwania na korytarzach urzędów. Poza tym jesteśmy przywiązani do „formy urzędowej”. Dopóki nie zobaczymy stosownej pieczątki na złożonym dokumencie, nie do końca wierzymy w skuteczność czynności, której właśnie dokonaliśmy.

Cały artykuł znajdziesz w piątkowym "Pulsie Biznesu" lub >>>tutaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zwykłe okienko lepsze od elektronicznego