Zwyżka ropy na wyczerpaniu

W maju ankietowani przez „PB” specjaliści spodziewają się wzrostu cen surowców rolnych i powrotu spadków na rynku ropy. Odrębne zdanie ma… lider rankingu

Indeks surowców agencji Bloomberg zyskał 5,7 proc. w kwietniu.

Kwiecień był na rynku surowców najlepszym miesiącem od ponad roku. Oparty na notowaniach 22 najważniejszych surowców indeks agencjiBloomberg zyskał 5,7 proc., a w tym tygodniu znajdował się już najwyżej od początku roku. W zmianie nastrojów pomogło osłabienie dolara oraz łagodzenie polityki przez główne banki centralne, w tym Bank Chin, kraju będącego największym konsumentem m.in. miedzi, bawełny i pszenicy.

— Jeśli tylko dane z USA będą choć nieco lepsze, to maj będziestał pod znakiem słabszej koniunktury na rynkach surowcowych. Biorąc pod uwagę wyczekującą postawę Fedu, można spodziewać się sporej zmienności nastrojów — ocenia Bartosz Sawicki, szef działu analiz w DM TMS Brokers, wicelider rankingu „PB”.

Specjaliści najczęściej obstawiają zwyżki na rynku surowców rolnych. Wyjątkiem jest lider rankingu Ashraf Laidi z City Index, który obstawia kontynuację wyprzedaży pszenicy oraz dalsze zwyżki notowań miedzi, które od stycznia wzrosły o 20 proc., co wystarcza do odtrąbienia początku hossy na tym rynku. Dwóch specjalistów spodziewa się zatrzymania odbicia na rynku ropy naftowej, po tym jak notowania odmiany WTI pierwszy raz od grudnia wyszły powyżej 60 USD za baryłkę, w czym pomogły nadzieje na zlikwidowanie nawisu podażowego.

Andrzej Kiedrowicz, Tomasz Brach

Easy Forex

Złoto

Taniejący dolar, niepewność co do stanu amerykańskiej gospodarki i momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed powinny sprzyjać notowaniom cen złota w maju.

Ropa WTI

W kwietniu podaż ropy z krajów OPEC wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat. Podaż dodatkowo może spotęgować zbliżające się porozumienie na linii USA – Iran dotyczące zniesienia sankcji.

Paweł Kordala, XTB

Cukier

Produkcja surowca w Brazylii w tym roku może ponownie się zmniejszyć i na globalny rynek cukru może powrócić deficyt, a tym samym dużo wyższe ceny.

Ropa Brent

Ostatni wzrost cen surowca wydaje się przesadzony. OPEC cały czas zwiększa wydobycie, w USA wydobycie nie spada, a dane z Chin są coraz słabsze.

Ashraf Laidi, City Index

Miedź

Spodziewamy się, że miedź będzie kontynuować rajd w związku ze słabością dolara i stymulującą gospodarkę polityką Chin. Zwyżki cen miedzi trwałyby tym samym już czwarty miesiąc z rzędu. Na koniec maja prognozujemy cenę 6530 USD za tonę.

Pszenica

Spodziewamy się dalszych spadków cen pszenicy w związku z negatywnymi czynnikami po stronie podażowej. Po testowaniu poziomu 463 USD cena może spadać dalej, osiągając 455 USD na koniec maja.

Krzysztof Koza, Admiral Markets

Bydło rogate

(ticker LCQ15)

Sezonowość na rynku żywca wołowego jest zauważalna od lat. Zgodnie z tą tendencją oraz z utrzymującym się długoterminowym trendem prognozuję ruch wzrostowy w maju, który powinien doprowadzić kurs kontraktów LCQ15 do 1,62 USD/lb.

Srebro

Z technicznego punktu widzenia trójkąt, który tworzy się od kilku miesięcy, z każdym kolejnym nabiera bardziej niedźwiedziego wyrazu. W maju spodziewam się ponownego testu 15,50 USD/oz.

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Półtusze wieprzowe

(kontrakt czerwcowy, ticker LHM5)

Za kontynuacją odbicia przemawia nie tylko sytuacja techniczna, ale także relacja cen wieprzowiny do drobiu oraz wołowiny. Stymuluje ona popyt o charakterze substytucyjnym, który wzmaga strach przed ptasią grypą w USA.

Soja (kontrakt lipcowy)

Rekordowe zbiory w Ameryce Łacińskiej i perspektywa zwiększenia areału upraw w USA przemawiają za powrotem cen soi do spadku i oddaleniem się od bariery 10 USD za buszel.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Pszenica (USA)

Cena amerykańskiej pszenicy znajduje się przy ważnym poziomie wsparcia, a w najbliższych tygodniach władze Rosji planują znieść podatek eksportowy, wprowadzony wcześniej w tym roku w celu wyhamowania wzrostu cen tego zboża. To może nieco zwiększyć popyt na pszenicę z USA.

Złoto

Perspektywa podniesienia stóp procentowych w USA w ciągu najbliższych kilku miesięcy ciąży notowaniom złota. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym stronie podażowej jest słaby popyt na kruszec w formie fizycznej, który utrzymuje się nawet pomimo relatywnie niskich cen tego surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zwyżka ropy na wyczerpaniu