Życie zweryfikowało optymizm biznesu

opublikowano: 21-03-2016, 22:00

Mikro- i małe firmy działające w usługach i budownictwie mają się coraz lepiej, w przeciwieństwie do handlu i przemysłu.

Drugie półrocze minionego roku dla mikro- i małych firm okazało się znacznie trudniejsze, niż przewidywały — pokazuje badanie Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy. net, przeprowadzone w grudniu 2015 r. na próbie 1096 mikro- i małych przedsiębiorców. Optymistyczne prognozy udało się zrealizować tylko 27,9 proc. przedsiębiorstw, a w 41,8 proc. z nich sytuacja się nie zmieniła. Pogorszenie odczuło natomiast aż 30,2 proc. firm, o prawie 10 proc. więcej, niż prognozowało pół roku wcześniej. Przy tym najbardziej stabilna sytuacja panowała w sektorze budownictwa i usług, które w największym stopniu odczuły wzrost sprzedaży. To duża zmiana w stosunku do poprzedniej edycji badania, szczególnie jeśli chodzi o budowlankę, która poprzednio była w najgorszej kondycji. Obecnie to firmy działające w przemyśle i handlu są najbardziej pesymistyczne. W przypadku branży handlowej negatywne nastroje pogłębiała dodatkowo niepewność co do ostatecznego kształtu planowanego nowego podatku obrotowego. Ci przedsiębiorcy, którzy odczuli poprawę swojej sytuacji, wiążą ten fakt przede wszystkim ze wzrostem rozpoznawalności ich marki (34,5 proc.) albo wzrostem popytu i ożywienia rynku (24 proc.). Duży wpływ na poprawę sytuacji miały także inwestycje firm w rozwój albo reklamę, ale także zmiany organizacyjne oraz poprawę jakości. Najczęstszym powodem pogorszenia się sytuacji w firmach jest spowolnienie rynku i spadek popytu (27,6 proc.), zbyt duża konkurencja cenowa (23,5 proc.), a także wzrost kosztów prowadzenia firmy (22,1 proc.). Relatywnie mniejszy wpływ miały decyzje rządu i idące za tym zmiany w przepisach (9,6 proc.), utrata klientów (7,3 proc.) czy zatory płatnicze (4,4 proc.). Z badania wynika także, że spadkowi cen w ostatnim czasie towarzyszył spadek popytu na krajowym rynku. Pozytywny jest jednak fakt, że popyt rósł w przypadku sprzedaży na rynkach zagranicznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Życie zweryfikowało optymizm biznesu