Zygmunt Solorz-Żak skleja telepuzzle

Katarzyna Latek
opublikowano: 29-01-2010, 00:00

Do układanki złożonej ze Sferii, Aero 2 i Cyfrowego Polsatu dołączy kolejny element — Hawe z siecią światłowodów.

Jeden z najbogatszych Polaków przejmuje na giełdzie

Do układanki złożonej ze Sferii, Aero 2 i Cyfrowego Polsatu dołączy kolejny element — Hawe z siecią światłowodów.

Największy akcjonariusz Sferii Zygmunt Solorz-Żak zaproponował akcjonariuszom Hawe, że przejmie spółkę. Nie od dziś wiadomo, że Hawe pasuje do jego projektu — ma duże doświadczenie w budowie sieci szkieletowej i cenny atut w postaci światłowodowego ringu wokół Polski.

O możliwym przejęciu Hawe przez Zygmunta Solorza rynek spekulował już w połowie 2009 roku. Wtedy inwestor przyznawał na łamach "PB", że dostał ofertę przejęcia spółki, jednak zdecydował się na współpracę bez związków kapitałowych. Niedawno, pytany przez nas wprost o plany co do Hawe, stwierdził, że spółka pasowałaby do biznesu Sferii, jednak musi liczyć się z ograniczeniami finansowymi. Jak widać, znalazł rozwiązanie. Transakcja może zostać przeprowadzona bezgotówkowo. Akcjonariusze Sferii zadeklarowali, że obejmą nową emisję akcji Hawe w zamian za wniesienie do Hawe 100 proc. akcji Sferii.

Światłowody dla Sferii

Dlaczego inwestor zmienił zdanie w sprawie Hawe? Wymaga tego rozrastający się projekt telekomunikacyjny. Jego pierwszy etap niebawem ruszy komercyjnie (obecnie trwają testy). Cyfrowy Polsat wprowadzi zintegrowane usługi komórkowe i szerokopasmowego internetu, przede wszystkim w małych miasteczkach i na wsi. Świadczy je na bazie sieci zbudowanej przez Sferię i Aero 2. W przyszłości możliwa jest konsolidacja Sferii z Aero 2, do którego należy Mobyland, oraz współpraca z Centernetem należącym do Romana Karkosika. Razem firmy mogłyby świadczyć usługi w nowych technologiach, takich jak np. LTE. A wtedy powstanie telekomunikacyjny gigant.

— Tu już nie chodzi o zwykłe korzystanie z usług Hawe. Na tym etapie realizacji planów potrzebujemy naprawdę dużej przepustowości, stąd decyzja o połączeniu — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Dodaje, że Hawe oprócz budowy sieci szkieletowej wokół Polski będzie też zajmowało się prowadzeniem światłowodów do centrów nadawczych sieci budowanej przez Sferię i Aero 2.

Udziałowcy Hawe są za

Największymi akcjonariuszami Hawe są obecnie Marek Falenta, Aneta Gajewska-Sowa i firma Presto, która zażądała właśnie zwołania NWZ, które ma zająć się uchwałą o podwyższeniu kapitału poprzez nową emisję skierowaną do właściciela Sferii. Zygmunt Solorz-Żak chce mieć pakiet większościowy w połączonym podmiocie. Jednak jaki będzie dokładnie akcjonariat podmiotu, który powstanie po fuzji, na razie nie wiadomo.

— Będzie wycena, zarząd Hawe przeprowadzi due diligence Sferii — mówi Marek Falenta, który ma około 13 proc. w akcjonariacie giełdowej spółki.

Akcjonariusz wierzy w powodzenie wizji Zygmunta Solorza.

— Projekt realizowany przez Sferię jest bardzo innowacyjny i przyszłościowy, dlatego zdecydowaliśmy się na taki ruch — mówi Marek Falenta.

Sferia na giełdzie

Dzięki fuzji z Hawe Zygmunt Solorz dostanie do ręki jeszcze jeden atut — potencjalne źródło finansowania wielkiej inwestycji. Jeśli połączony podmiot pozostanie na giełdzie, będzie mógł przeprowadzić nową emisję i sięgnąć po pieniądze od inwestorów. W zeszłym roku Cyfrowy Polsat odkupił od niego około 11 proc. Sferii za ponad 53 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak wycofał się jednak z transakcji pod presją akcjonariuszy mniejszościowych i zapowiedział, że podejmie ryzyko inwestycyjne sam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane