Zygmunt Solorz-Żak uderzy w Plusa, Orange, Erę i Playa

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 06-02-2009, 00:00

Jeśli mierzyć wielkością nakładów, nowy projekt telekomunikacyjny może być życiowym w karierze Zygmunta Solorza-Żaka.

Właściciel Polsatu zainwestuje w telefony kilka miliardów złotych

Jeśli mierzyć wielkością nakładów, nowy projekt telekomunikacyjny może być życiowym w karierze Zygmunta Solorza-Żaka.

Zygmunt Solorz-Żak to jeden z nielicznych znanych biznesmenów, który świetnie sobie radzi w czasach kryzysu finansowego i ma sporo wolnej gotówki. Wiadomo już, że zainwestuje ją w telekomunikację.

— Moje inwestycje telekomunikacyjne pochłoną kilka miliardów złotych — mówi "PB" Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Telewizji Polsat.

Biorąc pod uwagę skalę zaangażowania, może to projekt życia biznesmena. Tak dużych pieniędzy nie inwestował ani w Polsat, ani w Elektrim, ani żaden inny projekt.

Od kilku osób związanych z inwestorem udało nam się ustalić, że jeden z najbogatszych Polaków (na liście tygodnika "Wprost" zajął w 2008 r. drugie miejsce z majątkiem szacowanym na 6,5 mld zł) będzie chciał mocniej wejść m.in. w telefonię komórkową. Środowisko telekomunikacyjne nie ma wątpliwości, że właściciel Polsatu zdobył częstotliwości telefonii komórkowej GSM900 poprzez spółkę Aero2 (sam zainteresowany zaprzecza). Budowa sieci dla tych częstotliwości to koszt około 1 mld EUR. Właściciel Polsatu działa już na rynku telefonii mobilnej poprzez Cyfrowy Polsat (CP), który od pół roku świadczy usługi jako wirtualny operator (MVNO). CP, który długo przygotowywał się do rozpoczęcia działalności, jest bardzo zaawansowanym technologicznie MVNO — ma wszystko oprócz własnej sieci. Stąd budowa sieci na częstotliwościach GSM900 to jedynie dopełnienie działalności CP. To poważna groźba dla działających już na rynku operatorów komórkowych. A także powód, dla którego tak ostro protestują przeciwko temu przetargowi.

Sferia na początek

Skąd Zygmunt Solorz-Żak weźmie kapitał na inwestycje w telekomunikację? Właściciel Polsatu może zawsze sprzedać swoje udziały w przygotowywanym do prywatyzacji PAK.

— Na razie będziemy się finansować z własnych środków, potem będziemy szukali dodatkowego finansowania — mówi jedynie właściciel Polsatu.

Na pierwszy ogień idzie inwestycja Zygmunta Solorza-Żaka w Sferię, operatora bezprzewodowej telefonii stacjonarnej z Warszawy i Ostrołęki.

— W tym roku potrzebne jest 300 mln zł na budowę sieci — mówi Zygmunt Solorz-Żak, większościowy udziałowiec Sferii.

Do tej pory dokapitalizował on warszawskiego operatora kwotą 200 mln zł i objął 75 proc. udziałów. Spółce potrzebne jest w tym roku jeszcze 100 mln zł, za które operator zbuduje sieć pozwalającą na dotarcie do 90 proc. mieszkańców kraju. Na razie mowa jest o bezprzewodowym dostępie do internetu.

Zintegrowana oferta

Zygmunt Solorz-Żak może też rozpocząć działalność komórkową na częstotliwościach Sferii. Posiadane przez nią częstotliwości CDMA pozwalają na świadczenie usług mobilnych. Spółce potrzebne było jedynie zielone światło Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). UKE rozszerzył koncesję na usługi mobilne w październiku. Na razie panuje cisza — rada nadzorcza operatora już od dwóch miesięcy nie może zatwierdzić strategii. Ostatni raz zebrała się w poniedziałek, ale ma kontynuować posiedzenie 16 lutego. Jej przedstawiciele zastanawiają się, jak połączyć działalność Sferii z Cyfrowym Polsatem i szykują zintegrowaną ofertę. Druga co do wielkości telewizyjna stacja komercyjna, platforma satelitarna, teraz telefonia stacjonarna, komórkowa i internet. Zygmunt Solorz-Żak może stworzyć naprawdę imponujące imperium. Można szacować, że zintegrowana oferta pojawi się na rynku za rok.

Okiem eksperta

Jakub Viscardi

analityk IDM

Klucz do integracji

Na rynku telekomunikacyjnym panuje trend do wiązania ofert. Takie oferty sprawiają, że klient ma niższą cenę za poszczególną usługę, a operator — niższe koszty dotarcia z jedną usługą. Długofalowo większość dostawców będzie dążyć do maksymalnie zintegrowanej oferty. Największe szanse ma ten, który najszybciej wejdzie z taką ofertą w dany obszar rynku — jak chociażby sieci kablowe w większych miastach. Największe synergie kosztowe można uzyskać wówczas, gdy wszystkie usługi są świadczone z wykorzystaniem tej samej infrastruktury. W spółkach Zygmunta Solorza-Żaka jest trochę inaczej — projekt wirtualnego operatora (MVNO) działa przy częściowym wykorzystaniu infrastruktury PTC, platforma satelitarna ma własną infrastrukturę, a Sferia — swoją. Trudno teraz przesądzić, na ile można w tym projekcie osiągnąć synergie kosztowe, a na ile kolejne usługi będą miały za zadanie jedynie bardziej uwiązać abonenta Cyfrowego Polsatu.

Okiem eksperta

Marcin Gruszka

rzecznik P4, operatora sieci Play

Pożyjemy — zobaczymy

Jesteśmy zdecydowanie za rozwojem konkurencji. Każdy nowy gracz jest pozytywnym sygnałem dla rynku. Nie wiem, na ile deklaracje właściciela Polsatu są poważne — mamy dwóch graczy (Centernet i Mobyland), którzy zapowiadali wejście na rynek i niewiele do tej pory zrobili. Na dobrą ofertę zawsze jest miejsce na rynku, ale trudno mi komentować coś, czego jeszcze nie ma. Rynek z dużym oczekiwaniem patrzy na MVNO, ale — naszym zdaniem — ciągle trudno tutaj zauważyć przykład spektakularnego sukcesu.

38,1

mln

Tylu jest obecnie Polaków...

44,0

mln

...a tylu klientów telefonii komórkowej.

Grupa Zygmunta Solorza

Telewizja Polsat

Druga co do wielkości komercyjna stacja telewizyjna w Polsce przynosząca kilkaset milionów złotych zysku rocznie.

Cyfrowy Polsat

Największa na rynku platforma satelitarna, która zaliczyła spektakularny debiut giełdowy w ubiegłym roku.

Sferia

Działający na terenie Warszawy i Ostrołęki operator bezprzewodowej telefonii stacjonarnej, rozwijający ostatnio bezprzewodowy dostęp do internetu.

Elektrim

Konglomerat posiadający szereg cennych aktywów, z których najważniejsze to udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i w Porcie Praskim.

Aktywa finansowe:

Invest-Bank, Bank Staropolski, PTE Polsat i TU Polisa Życie.

Bioton

Inwestycja finansowa. Producent i dystrybutor produktów biotechnologicznych (głównie chodzi o insulinę) oraz leków generycznych (głównie antybiotyki).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane