Żyrinowski chce zdelegalizować dolara

EG
opublikowano: 13-11-2013, 12:57

Do rosyjskiej Dumy Państwowej wniesiony został projekt ustawy zakazujący Rosjanom posługiwania się amerykańskimi dolarami – donosi agencja RBK.

Jeśli ustawa zostałaby przyjęta, obywatele Rosji będą mieli rok na zamknięcie kont dolarowych w rosyjskich bankach, a wszystkie zgromadzone na nich pieniądze będą przewalutowane na ruble lub inne zagraniczne waluty, jak euro, funty szterlingi, jeny czy juany. Po roku konta zostałyby zamknięte automatycznie. Projekt pilotuje deputowany do Dumy z ramienia Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Michaił Degtjariew.

Włączenie Kazachstanu i Alaski do Federacji Rosyjskiej, wcześniejsze pretensje terytorialne do Polski, atak jądrowy na Japonię i zagłodzenie jej mieszkańców przez blokadę morską – mimo tak nierealnych pomysłów Władimir Żyrinowski, szef nacjonalistycznej LDPR od lat spokojnie zasiada w Dumie. Nikt nie traktuje tego polityka poważnie, dlatego Żyrinowski startuje w wyborach prezydenckich, dając Władimirowi Putinowi argument za swobodą polityczną w kraju. [fot. Bloomberg]
None

Nacjonalistyczno-centralistyczna LDPR, której szefem jest Władimir Żyrinowski, to ugrupowanie znane z zaskakujących inicjatyw.

Zgodnie z zapisami ustawy, Rosjanie nie mieliby prawo kupić dolary tylko w przypadku wyjazdu do kraju, w którym dolar jest główną walutą.

- Zakup dolarów przez rosyjskich turystów czy obywateli jest częściej okazją, niż koniecznością. Spośród najbardziej popularnych w zeszłym roku 50 kierunków wyjazdowych jedynie 11 to kraje z niskim poziomem „udolarowienia” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

LDPR uważa, że przyjęcie projektu będzie służyło popularyzacji rubla, jako pełnowartościowej światowej waluty rezerwowej, a fakt, że wielu Rosjan oszczędza w dolarach to niebezpieczeństw dla kraju.

- Jeśli dług USA będzie rósł w takim tempie jak obecnie, krach dolarowego systemu przypadnie już na 2017 r. Zaraz po wyborach nowych prezydent USA podejmie historyczną decyzję o restrukturyzacji długu państwowego poprzez działania na obligacjach państwowych. Ucierpią kraje, które są uzależnione od systemu dolarowego – mówi Michaił Degtjariew.

RBK zwraca uwagę, że w sierpniu 2013 r. prezydent Syrii Baszar Asad podpisał dekret o zakazie posługiwania się zagraniczną walutą w operacjach finansowych na terytorium jego kraju, a łamiącym ten dekret grozi do 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości podwojonej wartości wykonanej w obcej walucie transakcji.

Frustracja nacjonalistycznej partii LDPR może mieć związek z wyraźnym wzrostem wartości dolara wobec rubla w 2013 r. Pod tym względem, słabsze od rosyjskiej waluty w Europie i Azji są jedynie indyjska i indonezyjska rupia oraz turecka lira:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane