Czytasz dzięki

Zysk American Express w dół o 85 proc.

ARŻ
opublikowano: 24-07-2020, 14:32

Operator kart kredytowych poinformował w piątek o 85 proc. spadku kwartalnego zysku operacyjnego. Firma zdecydowała się odłożyć prawie 628 mln dolarów jako zabezpieczenie przed potencjalną niewypłacalnością części swoich klientów spowodowaną pandemią koronawirusa, pisze Reuters.

Mimo zabezpieczenia większości środków, grupie udało się wypracować niewielki zysk, choć analitycy spodziewali się straty.

Zobacz więcej

Logo American Express

Fot. Bloomberg

Pandemia sprawiła, że więcej osób nie spłacało należności, co zaszkodziło wydawcom kart kredytowych. AmEx podał, że jego skonsolidowane rezerwy na straty wyniosły 1,6 mld dolarów, w porównaniu z 861 mln dolarów w ubiegłym roku.

Wydatki wszystkich klientów korzystających z kart American Express spadły w tym kwartale o 34,2 proc., do 205,1 mld USD. Zysk netto spadł do 257 mln dolarów, z 1,76 mld dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Całkowite przychody, z wyłączeniem kosztów odsetek, spadły o 29,2 proc. do 7,67 mld USD. To więcej niż prognozowali analitycy.

Do kryzysu przygotowuje się także konkurencja. Banki JPMorgan i Citigroup, które są jednymi z największych wystawców kart na świecie, utworzyły ok. 18 mld dolarów rezerw na potencjalne straty kredytowe.

Swoje zestawienia finansowe za drugi kwartał roku mają w przyszłym tygodniu opublikować Visa i Mastercard.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane