Zysk Bundesbanku wzrósł siedmiokrotnie

opublikowano: 13-03-2014, 13:10

Bundesbank miał 4,6 mld EUR zysku w 2013 roku. Rok wcześniej wynosił on tylko 664 mln EUR.

Bank centralny Niemiec poprawił tak znacząco wynik, bo nie musiał przeznaczyć części pieniędzy na rezerwę zabezpieczającą przed ryzykiem, w której ma już 14,4 mld EUR. Bundesbank zastrzegł jednocześnie, że z powodu niskich stóp procentowych jego zysk w 2014 roku będzie niższy niż rok wcześniej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Prezes Jens Weidmann powiedział, że jest wciąż zbyt wcześnie, aby deklarować koniec kryzysu zadłużenia państw eurolandu, który rozpoczął się w 2009 roku. Jego zdaniem, utrzymujący się wysoki poziom zadłużenia państw, a także problemy natury strukturalnej w eurolandzie powodują iż zarówno europejska, jak i amerykańska gospodarka bardzo są wrażliwe na szoki.

Bundesbank wezwał Europejski Bank Centralny aby pozostał skoncentrowany na inflacji w eurolandzie. Koresponduje to z obawami, że strefie euro grozi deflacja. W lutym inflacja wynosiła w eurolandzie tylko 0,8 proc. Cel inflacyjny EBC to 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane